Związek to nie zawsze bliskość, miłość czy zaufanie. W związku, jak to w życiu- zawsze pojawiają się problemy. Niekiedy musimy radzić sobie sami z naszymi problemami. Czasem partner się od nas odsuwa i zaczynamy odczuwać samotność. Mimo że związek zawsze kojarzy nam się z bliskością drugiej osoby, nie zawsze jest tak kolorowo, a rzeczywistość może nas gorzko zaskoczyć.

Jak radzić sobie z samotnością w związku? Czy samotność w związku jest nieunikniona i czy można jej zapobiec? W dalszej części tego artykułu odpowiemy na te pytania, więc zostań z nami.  

Dlaczego w związku pojawia się uczucie samotności i obcości?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny uczucia samotności w związku, jednak najczęstszą przyczyną, jaka doprowadza do osamotnienia, będąc w relacji z drugą osobą, jest rutyna, która wkradła się w nasze życie. Jednak jak wszystkim nam wiadomo przyczynami odczuwania samotności w związku może być również: 

  • Zdrada – jednego lub obojgu z partnerów 
  • Zazdrość — szczególnie, gdy jest to tak zwana „zazdrość chorobliwa” 
  • Kłótnie — gdy pojawiają się częściej niż normalna rozmowa 
  • Brak komunikacji – kolejny świetny przykład, który pokazuje, że osamotnienie w relacji ma różne przyczyny 
  • Brak okazywania emocji – wszyscy czasem potrzebujemy się przytulić do swojej drugiej połówki 

Wiadomo, że ile związków tyle przyczyn. Dla jednego to będzie brak zaufania, dla innej osoby będzie powtarzalność gestów, schematów zachowań czy rozmów. To bardzo częste zjawisko dotyczące par z długotrwałym stażem, gdy rutyna już wdała się w życie i każdy dzień jest taki jak dzień poprzedni.

Dlaczego w związku pojawia się samotność?  Wstawanie rano, podróż do tej samej pracy. Po powrocie toczymy te same nudne rozmowy, jakaś kolacja i serial na Netflixie który oglądamy kolejny raz, bo już nie ma co oglądać. Rutyna może zniszczyć to co było takie piękne na samym początku naszej relacji.  Dlatego ważne jest, abyśmy urozmaicali sobie dni, słuchali partnera i byli wobec niego empatyczni. 

Jak zapobiegać samotności w związku?

Ze wcześniejszej części tego artykułu dowiedzieliśmy się, skąd bierze się samotność w relacjach międzyludzkich. Teraz przedstawię Ci kilka przykładów, jak radzić sobie z samotnością w związku. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że samotność w związku nie bierze się znikąd, to długotrwały proces. Żeby uniknąć tych wszystkich niemiłych sytuacji, które towarzysza osamotnieniu w związku musimy zacząć już na samym początku związku i dbać o partnera.

Jak już wcześniej się uświadomiliśmy: jedną z najczęstszych przyczyn samotności w związkujest rutyna, dlatego powinniśmy urozmaicić swoje życie. Możemy robić partnerowi małe niespodzianki co jakiś czas, których się nie spodziewa i w ten sposób go zaskoczyć. Jeśli na przykład zawsze wieczorem oglądamy film, po czym idziemy spać, dziś wychodzimy na długi spacer przy świetle księżyca lub zabieramy partnera do teatru, jeśli naszą rutyną jest chodzenie na przykład do kina.

Chodzi o to, żeby robić nowe rzeczy ze swoja drugą połówką, najlepiej będzie, jeśli nasza ukochana osoba będzie robić te rzeczy pierwszy raz, ponieważ emocje towarzyszące przy robieniu przez naszego partnera nowej rzeczy będą nam sprzyjać, w ten sposób możemy zapobiec samotności w związku. Jeśli samotność już jest na zaawansowanym etapie najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić to po prostu udać się do wykwalifikowanej osoby w tej dziedzinie, jaką jest psycholog i spróbować ratować naszą relację. Nie ma nic ważniejszego, niż nasz czas z drugą połówką. Dbajmy o siebie