Choć pojęcie inteligencji emocjonalnej jest dość młode, zyskało rzeszę wielbicieli wśród osób zainteresowanych psychologią społeczną, a także rozwojem osobistym. Termin ten został opracowany na gruncie nauki w latach 90. XX w. przez amerykańskiego psychologa Daniela Golemana.

Dotyczy on umiejętności radzenia sobie w kontaktach społecznych oraz podejmowania trafnych decyzji w sprawach, w których konieczne jest uwzględnienie perspektywy innych, jednocześnie pozostając w zgodzie z własną osobą. Ogólnie rzecz biorąc to zdolność obserwacji oraz właściwej interpretacji emocji w celu budowania prawidłowych relacji w społeczeństwie. Dlatego posiadanie wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej pomaga odnosić sukcesy w życiu rodzinnym i zawodowym.

Czy ta umiejętność przychodzi nam z łatwością? Niestety we współczesnym świecie ludzie coraz gorzej radzą sobie z odczytywaniem własnych emocji, więc jeszcze trudniej jest im dostrzec i prawidłowo rozszyfrować intencje innych osób, nie mówiąc już o podejmowaniu właściwych decyzji.

Warto poznać cechy charakteryzujące ludzi z wysokim współczynnikiem inteligencji emocjonalnej, aby spróbować popracować nad ich rozwojem.

1. Umieją nazywać emocje

Potrafią doskonale rozpoznać zarówno własne uczucia, jak i emocje innych ludzi. Dodatkowo umieją je precyzyjne nazwać, posługując się wieloma nazwami zwartymi w spektrum danego pojęcia. Gdy np. czują złość, mówią, że są rozgniewane, sfrustrowane, wściekłe, zirytowane. Im dokładniej, tym lepiej.

2. Są otwarci na innych

Wykazują się ciekawością i zainteresowaniem w stosunku do ludzi, niezależnie od tego, czy mają osobowość ekstrawertyczną, czy introwertyczną. Umiejętność dostrzegania innych osób oraz traktowania ich w sposób podmiotowy jest jedną z najważniejszych cech potrzebnych do kształtowania inteligencji emocjonalnej.

3. Trudno ich obrazić

Znają swoją wartość, więc nie będą przejmować się złośliwymi opiniami innych ludzi. Nie zawracają sobie głowy przykrymi komentarzami, bo wiedzą, że tak naprawdę ich to nie dotyczy. Jedyne co może ich zainteresować, to konstruktywna krytyka, która pomaga w samodoskonaleniu.

4. W życiu kierują się optymizmem

Nawet w najgorszej sytuacji potrafią znaleźć coś dobrego i nie marnują czasu na narzekanie, lecz pragną jak najszybciej się z niej wydostać. Często szukają sposobów na bycie szczęśliwym i zarażają swoim optymizmem ludzi wokół siebie. Nie pozwalają na to, by ktoś złośliwy okradł ich z radości.

5. Wybaczają, lecz pod pewnym warunkiem

Gdy ktoś ich zrani, zazwyczaj szybko mu wybaczają, ponieważ nie potrafią chować urazy. Wiedzą, że stres źle wpływa na zdrowie. Jednak nie dopuszczają do tego, by sytuacja się powtórzyła. Umieją stawiać innym wyraźne granice, aby chronić siebie.

6. Są asertywni

Potrafią pomóc innym przy jednoczesnym szanowaniu własnych potrzeb. Nauczyli się zachowywać idealny balans pomiędzy empatią a egoizmem i trzymać na wodzy swoje emocje niezależnie od sytuacji.

Jak widać, inteligencja emocjonalna różni się od ogólnej inteligencji. Przy dobrych chęciach można ją doskonalić, by poprawić swoje umiejętności społeczne.