Toksyczne związki wywierają ogromne spustoszenie w psychice człowieka. Wypełniają wówczas życie nieustannym cierpieniem, ciągłą walką oraz poczuciem bezradności. Niektórzy tkwią w takich relacjach latami. Jednak czy warto swoje życie poświęcić takiej udręce? Wcześniej czy później koniec takiego związku nastąpi. Im szybciej podejmie się taką decyzję, tym łatwiej nawiązać poprawne relacje z następnym partnerem.

Stworzenie nowego związku może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też podpowiadamy, jakie wnioski na przyszłość należy wyciągnąć z toksycznych związków

Wyciągnij wnioski z toksycznych związków.

1. Asertywność

Postępowanie wbrew własnej woli zniszczy każdego człowieka. Strach i lęk towarzyszący jednemu z partnerów doprowadza do głębokiej frustracji. W następstwie czego słabsza osoba boi wyrażać się własnej opinii i zdania. Każdy z nas ma prawo zareagować i dać do zrozumienia drugiej osobie, że postępuje niewłaściwie.

2. Silna psychika

Istotą  związku partnerskiego powinno być zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Jeśli brak jest tego czynnika, któraś ze stron czuje się bardzo osamotniona. Jak bardzo trzeba być silnym psychicznie, aby w tym trwać. I jaką trzeba mieć odwagę, aby przeciwstawić się swojemu oprawcy. Stworzenie nowych relacji nie oznacza popełnianie tych samych błędów. Z pewnością pozytywne myślenie ułatwi nowemu związkowi.

3. Czego unikać w związku

Doświadczenie uczy nas unikania i popełniania następnych błędów. Bogatsi o kolejne przeżycia z pewnością unikniemy poprzednich pomyłek. Toksyczny partner często wywołuje poczucie winy w drugiej osobie. Dochodzi do przerażających kłótni, okropnych wyzwisk i obelg, a nawet przemocy psychicznej oraz fizycznej. Wiesz, w którym momencie już zareagować i nie pozwolić na to.

4. Uwierz w siebie

Brak wiary w swoje możliwości sprawia, że nieustannie tkwimy w toksycznym związku. Obawy przed reakcją bliskich i znajomych napawają nas kolejnym lękiem. Jednak życie nie może być pasmem nieszczęść i wiecznych obaw. Jest ono dane nam raz przeżyć. Uwierzmy w siebie i swoje możliwości.

5. Niezależność finansowa

Zależność finansowa od drugiej osoby psuje wszelkie relacje. Bez względu na okoliczności zawsze należy unikać takich zależności. Wcześniej czy później kończy się to fatalnie. Z tego powodu często dochodzi do kłótni i sprzeczek. Przyzwyczajenie do pewnego stylu życia staje się kartą przetargową. Nie można kupić szczęścia i spokoju za żadne pieniądze i puste obiecanki poprawy relacji partnerskich.

6. Przekroczenie wszelkich granic

Z pewnością do decyzji zakończenia toksycznego związku należy dojrzeć. Ileż czasami trzeba wycierpieć, aby zrozumieć, że druga strona przekroczyła wszelkie granice. Zauroczenie i uczucie miłości często przysłania prawdziwe oblicze partnera. Z nikim nie można być na siłę. Jeśli tylko zauważymy oznaki toksycznych relacji, należy od razu reagować.

Czytaj także: Fałszywi i toksyczni ludzie, jak ich zidentyfikować? Sygnały, które świadczą o ich negatywnych motywach