Depresja może objawiać się nie tylko pogorszeniem samopoczucia psychicznego. Cierpi nie tylko psychika: ta choroba ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Często symptomy świadczące o depresji są niejednoznaczne, dlatego ciężko od razu połączyć je z tą właśnie przypadłością. Po czym poznać, że człowiek cierpi na depresję?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią kilkanaście procent populacji. Osoby dotknięte depresją nie są w stanie prowadzić normalnego życia ani wypełniać obowiązków zawodowych.

Depresja to podstępna choroba mająca tendencje do nawracania. Nieleczona prowadzi do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Warto zatem wiedzieć, jakie są jej objawy, aby w wypadku zachorowania uniknąć błędnej diagnozy. Często dzieje się tak, ponieważ pacjenci nie kojarzą objawów fizycznych z zaburzeniami psychicznymi. Natomiast badania wskazują, że depresja oddziałuje na całe ciało.

Cierpi nie tylko psychika. Poniżej przedstawiamy 5 somatycznych objawów depresji.

1. Problemy z oddychaniem

U osób chorych na depresje może występować hiperwentylacja o podłożu psychogennym. Najczęściej pojawia się ona w sytuacji silnego lęku lub ataku paniki. Wówczas człowiek oddycha bardzo szybko, co powoduje utratę tlenu, a w konsekwencji wydaje mu się, że zaraz się udusi. Podczas hiperwentylacji pacjent może pocić się, odczuwać ból brzucha, ból w klatce piersiowej, a nawet zemdleć.

2. Zaburzenia wzroku

W przebiegu depresji mogą pojawić się problemy z koncentracją i zaburzenia funkcji poznawczych. Na skutek czego organizm nie potrafi prawidłowo odbierać i przetwarzać bodźców docierających do niego za pomocą narządu wzroku. Cierpiący na depresję mogą również mieć trudności w postrzeganiu kontrastu.

3. Objadanie się 

Zazwyczaj chorzy na depresję odczuwają brak apetytu. Jednak zdarza się, że w przebiegu choroby pacjenci jedzą znacznie częściej niż normalnie. Sięganie po przekąski traktują jako sposób na poprawę humoru. Niezdrowa dieta w połączeniu z towarzyszącym depresji spadkiem aktywności fizycznej prowadzi nie tylko do nadwagi i innych chorób, ale i nasilenia zaburzeń psychicznych.

4. Bóle mięśni i kręgosłupa

Depresja może być przyczyną przewlekłych bólów kręgosłupa i mięśni. W niektórych przypadkach objawy są tak silne, że pacjenci zgłaszają się do lekarza, będąc przekonanymi, że ich choroba spowodowana jest zaburzeniami ze strony układu kostno-szkieletowego.

5. Znaczący spadek libido

Spadek libido może wiązać się z utratą przez pacjenta poczucia własnej wartości, jednak miewa także inne przyczyny. Osoby cierpiące na depresje nie mają siły na prowadzenie życia seksualnego. Z tego powodu stosunki nie sprawiają już satysfakcji, a to jeszcze bardziej osłabia psychikę chorego. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Powyższa rada nie zastąpi wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem skonsultuj się z lekarzem!