Psychopaci dobierają sobie takich partnerów/partnerki, aby móc nimi następnie manipulować. Poznaj 3 sygnały ostrzegawcze, dzięki którym stwierdzisz, czy Twój partner jest psychopatą. 

5 cech, które wyróżniają psychopatów:

Opierając się na amerykańskiej klasyfikacji DSM, psychopatą jest osoba przejawiająca cechy psychopatyczne, takie jak:

– niski poziom empatii,

– egocentryzm,

– zdolność do manipulacji,

– podstępność,

– nieumiejętność do tworzenia bliskich relacji (równocześnie nie występują problemy z nawiązaniem kontaktów społecznych).

Nawet 10 procent populacji może posiadać takie cechy. Choć – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie wszyscy z tej grupy zostają groźnymi przestępcami, to możemy zostać przez nich zmanipulowani i wykorzystani.

Dwa rodzaje psychopatów

Włoski profesor, specjalista w tematach psychiatrii oraz kryminologii, Franco Scarpa, wyjaśnia, że psychopatów można podzielić na „zimnych” i „ciepłych”. Psychopata „ciepły” często  działa chaotycznie, sprzeciwia się panującym normom i popada w konflikt z prawem, popełniając przestępstwa. Natomiast psychopata „zimny”, choć na pozór nie przekracza granic, umie być kulturalny i uprzejmy, to regularnie stosuje manipulacje, by osiągnąć własne cele.

Według profesora, to właśnie „zimny” typ jest tym bardziej niebezpiecznym – po prostu w porę nie zauważamy z ich strony zagrożenia. Związanie się z taką osobą łączy się z byciem poddawanym jej sztuczkom i manipulacjom, spełnianie jej zachcianek i nieświadome podporządkowywanie się. Psychopata nie ma z tego powodu wyrzutów sumienia, nie odczuwa empatii, a nierzadko jest usatysfakcjonowany, że osoba u jego boku cierpi.

Co powinno zaalarmować nas w relacji?

Jak zatem rozpoznać psychopatę? Oto trzy sygnały, które pomogą nam rozwiać wątpliwości:

1. Psychopata może starać się spełniać nasze potrzeby, zaskarbiać sobie naszą życzliwość, być miły i uczynny, jednak jego działania mają na celu przywiązanie nas do siebie. Partner próbuje wtedy sprawić, byśmy uważali, że tylko on na całym świecie nas rozumie, więc nie możemy go opuścić.

2. Równocześnie psychopata próbuje odciągnąć nas od znajomych, przyjaciół i rodziny. Stopniowe izolowanie od ważnych dla nas osób i nakłanianie, by poświęcić istniejące relacje i skupić się całkowicie na związku, to przejaw stosowanych przez drugą stronę manipulacji.

3. Psychopata nie okazuje również wsparcia zainteresowaniom i pasjom, które przejawiamy. Próbuje przekonać nas najpierw do zmniejszenia częstotliwości takich aktywności, a w końcu do ich całkowitego porzucenia.

Kogo wybierają psychopaci?

Psychopata często poszukuje osoby, która ma negatywne doświadczenia wyniesione z przeszłości, jest bardziej wrażliwa i posiadająca problemy z poczuciem własnej wartości. Słabszą osobą jest znacznie łatwiej manipulować. Skupiając się na jakimś wrażliwym punkcie i wykorzystując słabości drugiej osoby, psychopata stosuje rozmaite manipulacje. Stara się przy tym zakorzenić u partnera przekonanie, że jest mu niezbędny. Stosuje maski i usypia czujność – wydaje się inteligentny, opanowany i pełen charyzmy.

Mając do czynienia z psychopatą, należy pamiętać o tym, by nadal utrzymywać relacje z innymi, dbać o siebie i zachowywać ostrożność. Zdarza się, że psychopata tworzy szczęśliwą i stabilną relację, wiele jednak zależy od cech drugiej osoby i tego, czy jest ona odporna na jego manipulacje.