Miłość to dziwna lecz piękna rzecz. Zapewne większość z nas jej doświadczyła, lecz niewielu wie, jak ją scharakteryzować. Wciąż zagadką jest to dlaczego jedna para potrafi przeżyć razem nawet kilkadziesiąt lat, a inna rozpada się po krótkim czasie. Wchodząc w związek, liczymy na to, że przetrwa on próbę czasu, jednak nie zawsze tak się dzieje. Trwałość relacji zależy od wielu czynników np. zgodności charakterów czy obopólnej chęci pracy nad związkiem.

Istnieją symptomy, na podstawie którym można stwierdzić czy miłość przetrwa. Na łamach czasopisma Social Psychological and Personality Science opublikowano badanie przeprowadzone na parach, które żyją z sobą 10 lat lub więcej. Na jego podstawie ustalono, co czyni związki trwałymi.

1. Spędzacie z sobą czas

Pary, które żyją z sobą dłuższy czas, po prostu uwielbiają swoje towarzystwo. Pragną spędzać wspólnie każdą wolną chwilę. Obecność drugiej osoby jest im potrzebna nie tylko w nieszczęściu np. po śmieci kogoś bliskiego, ale i w zwykłych momentach.

2. Dbacie o siebie

Wyznacznikiem trwałości związku jest także troska o drugą osobę. Gdy jednego z partnerów nie ma w domu, drugi chciałby wiedzieć, gdzie tamten aktualnie się znajduje. Nie z powodu chorobliwej zazdrości, ale z troski. Bo chce mieć pewność czy ukochany jest bezpieczny, aby w razie czego ruszyć mu z pomocą.

3. Pragniecie być blisko

Budowanie bliskości w związku wpływa pozytywnie na jego przyszłość. W tym aspekcie nie chodzi wcale o gorącą namiętność. Dla trwałości relacji ważne są czułe gesty tj. złapanie ukochanego za rękę czy pocałunek w policzek, tak bez okazji.

4. Myślicie o sobie

Partnerzy są razem, nawet gdy nie są obok siebie. Kiedy ukochanego aktualnie nie ma w domu, bo np. wyjechał na kilka dni, druga osoba co jakiś czas myśli o nim. Może zdarzyć się tak, że w roztargnieniu zrobi dwie kawy zamiast jednej, choć doskonale wie, że ten wróci dopiero jutro. 

5. Czujecie pożądanie

W trwałych związkach namiętny dotyk lub pocałunek w szyję potrafi wywołać u drugiej osoby podniecenie nawet po upływie lat. Pożądanie nie gaśnie, choć partner utracił co nieco ze swojej atrakcyjności fizycznej.

6. Jesteście ze sobą szczęśliwi

Nie jest do końca jasne czy poczucie szczęścia wpływa pozytywnie na trwałość związku, czy odwrotnie życie w trwałym związku pomaga być bardziej szczęśliwym. Mimo wszystko szczęście jest ważnym aspektem życia w związku, gdyż dzięki niemu łatwiej nam patrzyć w przyszłość i budować zdrową relację.

7. Podejmujecie wspólnie wyzwania

To ważne by partnerzy mieli czas i przestrzeń na rozwijanie własnych zainteresowań. Jednak jak twierdzą naukowcy, pary, które żyją z sobą dłuższy czas, pragną wspólnie przeżywać przygody np. razem skoczy ze spadochronem czy pojechać w długą podróż w nieznane.

8. Myślicie o sobie pozytywnie

Dla dobra związku dużo lepiej skupić się na zaletach drugiej osoby i tym, co pozytywnego wnoszą do relacji. Wyolbrzymianie wad może doprowadzić do jego upadku.