Większość ludzi kłamałaby, gdyby powiedzieli, że nigdy nie kłamali. Ale w którym momencie staje się patologicznym kłamstwem? Ważne jest, aby pamiętać, że kompulsywne kłamstwo nie jest tym samym, co patologiczne kłamstwo. Osoba, która kompulsywnie kłamie, po prostu kłamie bez myśli i kontroli i nie ma żadnych konkretnych intencji. Kompulsywne kłamstwo jest często czysto z przyzwyczajenia. Mogą to robić nieświadomie i mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że kłamią w danej chwili, chociaż często mogą powiedzieć później.

Co więcej, mogą ich to nie obchodzić, o ile służy to ich celowi. Podobnie jak ludzie, którzy kłamią kompulsywnie, ludzie, którzy kłamią patologicznie, czasami kłamią bez konkretnego zamiaru, ale mogą również kłamać w określonym celu. Nadal jest patologiczny, ponieważ rani lub manipuluje ludźmi, a istnieją zdrowsze sposoby osiągnięcia tego samego celu. Na przykład osoba, która kłamie patologicznie, może kłamać, aby ustalić status; Istnieją jednak inne sposoby, aby to zrobić.

3 rady eksperta

Ludzie, którzy kłamią, czasami zaczynają usuwać się ze swojej historii i zaczynają kierować uwagę na innych ludzi. Usłyszysz mniej „ja” i „ja”, ponieważ kłamcy próbują psychicznie zdystansować się od kłamstwa, które tkają. Każdy ma inne „kłamliwe zachowanie”, więc nie ma jednej gwarantowanej metody wykrywania kłamstw.

Najważniejsze jest, aby móc porównać podstawowe zachowanie kłamcy z ruchem ciała, mimiką, ruchem oczu i sygnałami werbalnymi, których używają, gdy kłamią. Kiedy skonfrontujesz tę osobę z jej kłamstwami, może ona zaprzeczyć lub odpowiedzieć kolejnymi kłamstwami. Unikaj utraty panowania nad sobą. Jeśli jesteś zdenerwowany, daj im znać, że nie chcesz wchodzić z nimi w interakcje, jeśli nie są z tobą szczerzy.

Oświadczenia złożone pod przysięgą

Aby sprzedać nam integralność swoich odpowiedzi, kłamcy często używają zwrotów podkreślających ważność ich stwierdzeń, takich jak „Mówić prawdę” i „Być całkowicie szczerym”. Wiecie co? Najczęściej te słowne wskazówki często odwołują się do religii. Pomyśl o wyrażeniach takich jak: „Przysięgam na stos Biblii” i „Bóg jest moim świadkiem”. Większość prawdomównych ludzi nie musi iść tak daleko.

Obserwuj mikro-mimikę

Ludzie często kłamią w swojej mimice, ale niektóre z tych wyrazów twarzy są subtelne i trudne do zauważenia. Niektórzy ludzie zmienią kolor twarzy na jaśniejszy odcień różu, inni lekko zatrzeszczą nozdrza, przygryzą wargę, lekko się pocą lub szybko mrugną. Każda z tych zmian w wyrazie twarzy oznacza wzrost aktywności mózgu, gdy zaczyna się kłamstwo.

Wskazówki dotyczące słów

Kłamcy mają tendencję do unikania wykluczających słów, takich jak „ale”, „ani”, „z wyjątkiem” i „zważywszy”, ponieważ mają problemy ze złożonymi procesami myślowymi. Ponadto rzadziej używają słów „ja”, „ja” i „mój”. Próbując zdystansować się psychicznie od swoich opowieści, kłamcy będą mieli tendencję do komunikowania się za pomocą mniejszej liczby zaimków osobowych.