Jak szybko i profesjonalnie wydać własną książkę?  Ukończywszy swoje książki, autorzy często zastanawiają się gdzie i w jaki sposób wydać własne dzieło. Jedną z możliwości, jest skorzystanie z usług dużych i znanych wydawnictw. Wydaje się to prostym wyborem, jednak wiąże się z pewnymi niegodnościami. Istnieje również opcja publikacji pełnowartościowej książki na własną rękę.

Wybór wydawcy

Popularne wydawnictwa każdego dnia otrzymują kilkadziesiąt wiadomości z prośbami o publikacje nowych książek. Przeczytanie każdego utworu i podjęcie decyzji wymaga godzin pracy. Z tej przyczyny szanse na zostanie ”wybrańcem” dużego wydawnictwa są małe. Odrzucenie książki może pozbawić autora pewności siebie i zniechęcić do podjęcia kolejnej próby. Innym minusem jest możliwość utraty praw autorskich, co może nie podobać się wielu twórcom chcącym wydać własną książkę. Na szczęście istnieje jeszcze inna droga wydania swojego dzieła, czyli wydawnictwa selfpublishingowe.

Wydawnictwa selfpublishingowe oferują publikacje książki z pieniędzy autora, na własnych zasadach oraz dając możliwość większego zarobku na swoim dziele. Jest to idealna opcja dla osób chcących działać według własnych zasad. Rynek ma do zaoferowania wiele miejsc, w których samodzielnie można dokonać wydania własnej książki. Autor powinien przejrzeć różne oferty, by wybrać najlepszy zespół ekspertów, który zadba o proces wydawniczy.

Dla pisarzy chcących wydać swoją książkę szybko i w profesjonalny sposób, idealną opcją będzie ta oferowana przez Wydawnictwo Pronto-Pronto. Grupa specjalistów-pasjonatów stworzyła możliwość prostego i taniego wydania pełnowartościowej publikacji. Proces wydawniczy działa na tych samych zasadach co na rynku wydawniczym, jednak pozwala na publikacje książki w przeciągu od 15 do 30 dni i podpisanie umowy on-line.

Proces wydawniczy

Gdy wydawnictwo zostało wybrane, powinien odbyć się szereg prac, by efekt końcowy był zadowalający dla autora i pozbawiony rażących mankamentów. W skład pracy nad wydaniem książki wchodzi wiele elementów takich jak wyszukanie błędów i ich poprawa oraz zadbanie o wizualny odbiór publikacji.

Korekta i redakcja

Przeredagowanie lub korekta książki to czynności, które powinny odbyć się na samym początku pracy wydawniczej. Procesy redakcji i korekty mają za zadanie wyłapać błędy w tekście, ale również zadbać o czytelność i łatwe zrozumienie czytelnikowi treści utworu.

Ilustracje i zdjęcia

W przypadku gdy autor wyrazi chęć umieszczenia w swojej książce ilustracji lub zdjęć należy podjąć decyzje, czy dostarczy je wydawnictwu na własna rękę. Jeśli pisarz zleci tę kwestię wydawnictwu, profesjonalne rysunki oraz zdjęcia zostaną wykonane lub wyszukane przez kompetentne osoby.

Opracowanie graficzne i skład

Kolejny krok należy do grafika komputerowego, który dobiera idealną czcionkę oraz jej wielkość. Jego zadaniem jest również takie rozmieszczenie tekstów, ilustracji czy zdjęć, by wnętrze książki było poukładane i czytelne. Na wygodę płynnego czytania wpływa skład książki, który utrzymuje identyczne wymiary kolumny tekstów na każdej ze stron. Składanie tekstu pozwala wyeliminować błędy typograficzne, takie jak zlewające się ze sobą znaki czy niepoprawne wielkościowo odstępy między wyrazami. W Wydawnictwie Pronto-Pronto skład wybiera się z szablonu przypisanego do kategorii, z której książka pochodzi, co przyspiesza prace.

Okładka

W porozumieniu z pisarzem wydawnictwo przygotowuje projekt okładki. Choć duże wydawnictwa zwykle odbierają autorowi możliwość ingerencji w ten proces, to wydawcy tacy jak Wydawnictwo Pronto-Pronto dają autorowi szanse na zaproponowanie własnego pomysłu. Ostateczne szlify należą do artystów i grafików komputerowych, by dzieło prezentowało się idealnie.

Druk czy e-book?

Gdy wszystkie powyższe prace zostały wykonane specjaliści zajmują się przygotowaniem książki do druku lub wersji elektronicznej. W ramach indywidualnej umowy z wydawnictwem, można spodziewać się obu wersji nadchodzącej książki. Wszystko zależy od autora i jego preferencji.

Druk i dystrybucja

Do drukarni wysłane zostają pliki zawierające okładkę i środek książki. Tam materializuje się dzieło pisarza, po czym trafia do sprzedaży. Duże wydawnictwa zajmują się tym procesem samodzielnie. Wydawnictwa selfpublishingowe, takie jak pronto-pronto.pl dają autorowi możliwość decyzji czy jego utwory mają być sprzedawane za ich pomocą, czy autor sam zajmie się ich dystrybucją.