Poziom samooceny to jeden z czynników, który znacząco wpływa na poziom stabilności emocjonalnej. Z tego powodu ludzie o niskiej samoocenie zwykle są mniej stabilni w uczuciach.

W dalszej części tekstu objaśniamy jak po zachowaniach danej osoby poznać czy jest niedojrzała emocjonalnie.

1. Ciągłe oglądanie się na to, co ludzie powiedzą

Ludzie dojrzali zazwyczaj nie zwracają uwagę na to, co myślą o nich inni. Dążą do tego, by żyć w zgodzie z własnym sumieniem i światopoglądem.

Natomiast osoby niestabilne emocjonalnie non stop analizują, co ludzie powiedzą na ich temat. Czasem boją się założyć nowe ubranie lub wyrazić swoje poglądy w obawie przed krytyką ze strony znajomych.

2. Zazdrość

Od zawsze ludzie myśleli, że inni mają lepiej. Dzisiaj wpływ na rodzenie się zazdrości mają głównie social media, na których dzielimy się zdjęciami z naszego życia.

Człowiek rozsądnie myślący po jakimś czasie dojdzie do wniosku, że portale społecznościowe tworzą nieprawdziwy, wyidealizowany świat. Jednak ludzie niedojrzali tego nie rozumieją i nadal będą o wszystko zazdrośni.

3. Zbyt wysokie wymagania

Wszyscy czasem popełniają błędy. Najważniejsze jest to, aby umieć się na nich uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość. Niestabilni emocjonalnie nie nabyli tej umiejętności.

Zwykle stawiają sobie zbyt wysokie wymagania, a gdy ich nie spełnią, odbierają to jako porażkę nie do przezwyciężenia

4. Popularność za wszelką cenę

Zazwyczaj ludzie pragną atencji. Gdy zdobędą już grupę przyjaciół, z którymi czują się dobrze, nie myślą o tym, że ktoś może być bardziej popularny.

Inaczej jest z osobami niedojrzałymi emocjonalnie. One muszą ciągle być w centrum uwagi, a swoje szczęście warunkują ilością polubień i pozytywnych komentarzy na portalach społecznościowych.

5. Nie przyjmowanie odmowy

Osoby niestabilne emocjonalnie nie umieją przyjąć odmowy we właściwy sposób. Zwykle reagują w takich sytuacjach fochem, ponieważ nie potrafią podchodzić do życia z dystansem.

6. Liczne kompleksy

Ludzie zwykle mają świadomość tego, że w życiu nie wszystko będzie szło po ich myśli i zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy lub ładniejszy.

Osoby niedojrzałe nie dopuszczają do siebie myśli, że wyglądają gorzej. Ciągle porównują się do innych i chcą być perfekcyjne. Ich zachowanie świadczy o tym, że mają wiele kompleksów, które próbują za wszelką cenę maskować.

7. Brak samodzielnych decyzji

Osoby niestabilne emocjonalnie nie umieją podejmować własnych decyzji. W każdej sytuacji potrzebują rad i wsparcia ze strony bliskich. W razie niepowodzenia mogą na nich zrzucić odpowiedzialność za własne błędy.