3 rodzaje miłości: w życiu zakochujemy się tylko w trzech osobach. Każda z nich jest inna od pozostałych.

Pierwsza niewinna miłość

To uczucie odnajduje nas znienacka – jesteśmy bardzo młodzi i idealistycznie nastawieni do świata. Ta miłość wydaje się idealna. Wszystko jest pierwsze – dotyk, pocałunek, obietnice – zapamiętujemy to na całe życie. Uczucie jest czyste i bezinteresowne, wierzymy, że będzie ono trwało całe życie.

Jesteśmy tak niedojrzali, że nie wiemy, co dla nas jest ważne, jak powinien wyglądać związek. Jesteśmy podatni na zdanie innych ludzi i jest ono nawet ważniejsze od naszych wewnętrznych odczuć. Pierwsza miłość ma wszystkim pokazać, jak jest nam dobrze, inni mają nam jej zazdrościć. Jest piękną historią, którą chciałoby się opowiadać w przyszłości dzieciom i wnukom.

Miłość, a lekcja życia

Druga miłość t to już nie marzenia – to praktyczna lekcja o naszym życiu. Pokazuje nam jacy naprawdę jesteśmy i o jakie uczucie walczymy w życiu. Druga miłość jest pełna bólu – doświadczamy kłamstw, manipulacji, a nawet zdrad. Pomimo starań, najczęściej to bolesna lekcja – czasami jest to związek toksyczny, a czasami po prostu nie pasujemy do siebie i nie możemy się z tym pogodzić.

Kłótnie i rozstania, powroty i obietnice. Emocjonalna huśtawka męczy nas, ale ciągle uważamy, że warto walczyć o prawdziwą miłość. Ciągle próbujemy, bo bardzo chcemy aby się udało. Nawet na przekór całemu światu – walczymy o triumf miłości i dla części z nas ta walka kończy się zwycięsko.

Miłość niespodziewana 

Trzecia miłość jest pozytywnym zaskoczeniem – nie czekamy na nią, nie szukamy jej i nagle sama staje  w naszych drzwiach. Patrzymy na druga osobę i nagle świat staje się jaśniejszy i wszystko pasuje. My pasujemy partnerowi, a on nam. Nie mamy żadnych wyśrubowanych oczekiwań, nie staramy się udawać kogoś innego. Trochę już odpuściliśmy w życiu i nagle okazuje się, że to właśnie jest droga do szczęścia. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że miłość może być „łatwa” – wcześniej nie czuliśmy nigdy takiej akceptacji. Ta miłość delikatnie puka do naszych drzwi i daje nam szansę na bycie nie tylko kochanym, ale także docenianym i bezpiecznym. Jest odmienna od wcześniejszych miłości – wydaje się zbyt spokojna i pozbawiona burzliwych emocji, a jednocześnie cechuje ją wielka siła i przywiązanie do partnera.

Na taką miłość trzeba być gotowym. To miłość, która – nawet z perspektywy zdrowego rozsądku – wydaje się właściwa.

Nie wszyscy mamy szansę na taką miłość, bo nie wszyscy będziemy na nią gotowi. Każdy musi najpierw sam nauczyć się czym jest dla niego miłość, żeby potrafić ją rozpoznać i wpuścić do swojego życia. Niektórym zajmuje to kilka lat, inni zmarnują całe życie, żeby w końcu być gotowym na miłość.

Szczęściarze zakochują się raz w życiu w tej właściwej osobie. Znamy opowieści o ludziach, którzy poznali się wcześnie i przeszli szczęśliwie całe swoje życie, ale nie jest to zbyt częste zjawisko.

Osoby, które pozwoliły sobie na trzecią miłość także wygrały – pomimo zmęczenia poszukiwaniami i kolejnymi relacjami. Znalazły kogoś, kto w końcu pokochał ich z pełną akceptacją i kogo oni w pełni zaakceptowali, kochając miłością nieoceniającą.

Każdy ma wybór jak postąpi w życiu. Pozostanie przy pierwszej miłości a nadziei, że zawsze będzie idealnie i będziemy szczęśliwi. Możemy walczyć wciąż o drugą miłość, zawsze wierząc, że jakoś się wszystko ułoży. Możemy dać szansę trzeciej miłości, która jest oddechem po wielu wcześniejszych walkach.

Nie wiemy który wybór będzie najlepszy, ale zawsze miłość jest tuż za naszymi drzwiami – wystarczy je tylko otworzyć i pozwolić jej wejść do naszego życia.

Zobacz także: 4 drobne gesty i uczynki mężczyzny, które świadczą o jego uczuciu względem kobiety