Mowa ciała to istotny element komunikacji międzyludzkiej. Jej nieświadome użycie może jednak prowadzić do nieporozumień lub nieodpowiedniego przekazania swoich intencji. Poniżej przedstawiamy 7 złych nawyków mowy ciała, na które szczególnie warto zwrócić swoją uwagę.

7 złych nawyków mowy ciała, przez które inni postrzegają cię jako słabego człowieka

1. Nieobecne lub agresywne spojrzenie

Niepatrzenie rozmówcy w oczy lub patrzenie zbyt intensywnie może być odebrane jako brak zainteresowania rozmową.

Ciągłe wpatrywanie się w osobę może spowodować jej zakłopotanie lub nawet strach. Natomiast zbyt rzadkie patrzenie się na rozmówcę może być postrzegane jako brak pewności siebie, nieśmiałość lub nieszczerość.

2. Stwarzanie pozorów bycia rozproszonym

Przesuwanie wzroku, nerwowe ruchy, kręcenie głową, czy sprawdzanie co chwilę telefonu może sugerować brakiem skupienia lub niezdecydowanie.

3. Brak uśmiechu

Brak uśmiechu jest często interpretowany jako brak sympatii lub zainteresowania rozmówcą. Uśmiechem można zarażać innych tak samo jak jego brakiem sprawiając, że możesz być postrzegany jako osoba skryta i ponura.

4. Bawienie się włosami 

Jest to częsty nawyk, który może być interpretowany jako oznaka stresu lub niepewności. Niektóre osoby może również bardzo rozpraszać.

5. Wiercenie się 

Nerwowe ruchy ciała, takie jak kołysanie się lub wiercenie się, mogą sugerować brak skupienia lub niepokój.

6. Przyjmowanie postawy obronnej (krzyżowanie rąk) 

Takie układanie rąk jest częstym nawykiem wielu osób, a może być postrzegane jako znak, że nie czujesz się dobrze w danym miejscu i chciałbyś z niego jak najszybciej uciec. Krzyżowanie rąk przed sobą jest również często interpretowane jako oznaka obrony lub braku otwartości na rozmowę.

7. Niedopasowanie komunikacji werbalnej z niewerbalną 

Niezgodność między słowami a gestami lub mimiką twarzy może sugerować brak szczerości i wprawiać w zakłopotanie rozmówców.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej interpretacji mowy ciała i należy zawsze brać pod uwagę kontekst sytuacji oraz indywidualne cechy dane osoby. Niewłaściwa mowa ciała może być skutkiem nieświadomych nawyków lub trudnych sytuacji emocjonalnych, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoje zachowanie i pracować nad poprawą tych nawyków.

Można to robić poprzez świadome uświadamianie sobie swojego ciała podczas rozmowy, ćwiczenie pozytywnych gestów i mimiki oraz uważne słuchanie i reagowanie na sygnały niewerbalne rozmówcy.

Sposobem pozbycia się niechcianych nawyków, może być również obserwowanie innych osób i zwracanie uwagi na ich własną mowę ciała. Może to znacząco pomóc Ci w zrozumieniu, jak nasze niewerbalne zachowanie jest postrzegane przez innych ludzi oraz jak złe nawyki mowy ciała mogą pogorszyć relacje lub być negatywnie interpretowane na Twoją niekorzyść.