Cztery kwestie, po których możesz poznać, że masz do czynienia z toksyczną osobą

Cztery kwestie, po których możesz poznać, że masz do czynienia z toksyczną osobą

Prawie każdy z nas miał do czynienia z toksyczną osobą. Zazwyczaj to pojęcie kojarzy się ze związkiem łączącym dwoje ludzi, jednak toksyczna relacja może występować również między członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami. Przejawów toksyczności jest wiele: począwszy od przemocy fizycznej i psychicznej, a skończywszy na rozsiewaniu krzywdzących plotek na temat danej osoby.

Tkwienie w toksycznej relacji nie wróży niczego dobrego. Zwykle ofiara toksyka przeżywa ciągły niepokój, a jej samoocena utrzymuje się na niskim poziomie. Jeśli taka sytuacja trwa dłuższy czas, może nawet doprowadzić do wystąpienia depresji.

Aby uniknąć negatywnych skutków związanych z przebywaniem w toksycznej relacji, należy w porę rozpoznać zagrożenie. Jeśli nie jesteś pewny jak to zrobić, pomóc w tym mogą cztery pytania. Zostały opracowane przez dr Kristen Fuller, na bazie zdobytej przez nią wiedzy medycznej z dziedziny zdrowia psychicznego oraz własnych doświadczeń życiowych.

1. W jaki sposób ta osoba odnosi się do innych ludzi?

Jeśli podejrzewasz, że dana osoba ma toksyczną osobowość, w pierwszej kolejności przyjrzyj się temu, w jaki sposób traktuje ludzi ze swojego otoczenia. Zwróć uwagę na to, jak odnosi się do członków rodziny, przyjaciół, znajomych czy kolegów z pracy oraz, czy zdarza się jej wykazywać agresywne zachowania wobec najbliższych. Weź również pod uwagę to, jak często wpada w konflikty z innymi ludźmi.

Zwykle partnerzy lub przyjaciele toksycznej osoby mają ciągłe wrażenie, że taki człowiek potrzebuje ich tylko po to, by wyżalić się na cały świat. Jeśli czujesz, że dana osoba traktuje Cię jako worek treningowy, który służy do tego, aby wyładować do nim swoje emocje, wycofaj się z takiej relacji. Gdy staniesz z boku, lepiej ocenisz sytuację, a w razie potrzeby łatwiej Ci będzie odejść.

2. Jak podchodzi do kwestii konfliktów?

Charakter człowieka można łatwo poznać również po tym, jak radzi sobie z rozwiązywaniem konfliktów. Gdy dana osoba nie chce skonfrontować się z problemem, unika rozmów na ważne tematy i nie umie przepraszać za swoje zachowanie, świadczy to o jej toksyczności. 

Kiedy człowiek z prawidłowo ukształtowanym systemem wartości popełni błąd, będzie dążył do naprawy stosunków z innymi, a nie palił mosty łączące go z najbliższymi. Jeśli dodatkowo zacznie przejawiać wobec Ciebie złośliwe, chamskie zachowania lub będzie przedstawiał Cię w złym świetle w towarzystwie, poważnie zastanów się, czy warto tkwić w relacji z kimś, kto Cię nie szanuje.

3. Jak się czujesz w jego towarzystwie?

Pomyśl nad tym, co czujesz, przebywając z daną osobą. Czy wtedy jesteś szczęśliwy a może wręcz przeciwnie nabuzowany złymi emocjami lub wyciśnięty z całej życiowej energii? Jeśli nie czujesz się komfortowo w towarzystwie drugiej osoby, powinieneś nauczyć się wyznaczać granice w tej relacji. Nie przejmuj się, emocjonalne oddalenie się od toksycznego człowieka nie jest przejawem egoizmu, lecz troski o własne zdrowie.

4. Czy jesteś dla tej osoby ważny?

Zastanów się nad tym, jak ta osoba zachowuje się, gdy jesteś smutny. Czy stara się Cię pocieszyć, a może złośliwie wpędza w jeszcze większy dołek? Weź pod uwagę również to, jak odnosi się do Twoich potrzeb i próśb. Jeśli czujesz się non stop ignorowany i spychany na margines, a przez to żyjesz w ciągłym stresie, prawdopodobnie masz do czynienia z osobą toksyczną.

Uświadomienie sobie tego, że żyje się w toksycznej relacji, bywa bardzo trudne. Często od zerwania złych więzów odżegnuje nas strach przed samotnością. Jednak zakończenie takiej relacji jest jedyną metodą na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Nie można też zapomnieć o wybaczeniu osobom, które nas skrzywdziły, gdyż często toksyczni ludzie nie są świadomi tego, że sprawiają innym ból.