Relacje damsko-męskie są tematem bardzo złożonym, dlatego nieustannie pojawiają się liczne wątpliwości. Stąd są często poruszane przez kolorową prasę jak i stanowią główny powód rozmów wśród znajomych, przyjaciół. Wiele osób jest podzielonych na temat przyjaźni kobiety i mężczyzny. Zatem, czy jest ona możliwa?

Relacja damsko-męska w ujęciu historycznym

W przeszłości, zanim spopularyzowane zostały śluby, pomiędzy kobietami i mężczyznami panował świat homo socjalny. Mężczyźni spotykali się wyłącznie z mężczyznami, a kobiety z kobietami. 

Nawet śluby dużo w tej materii nie zmieniły. Nadal często spotykane było prowadzenie życia poza domem. Społeczeństwo bardzo krytycznie oceniało nawiązywanie relacji koleżeńskich czy przyjacielskich pomiędzy dwoma płciami. 

Zmiany przyszły z przełomem XIX i XX wieku. Wówczas fakt zawierania takich znajomości nie budził już takiego oporu. Związane było to z faktem, że kobiety zaczęły studiować i pracować. W rezultacie nauczono się utrzymywać ze sobą kontakt bez jakiegokolwiek podtekstu romantycznego lub seksualnego. I tym samym opinia społeczna musiała to zaakceptować. 

Badania o przyjaźni kobiety z mężczyzną

Naukowy z Uniwersytetu w Winconsin przeprowadzili badanie, w którym do laboratorium zaproszonych zostało aż 88 par przyjaciół dwóch płci. Pary musiały zadeklarować, że nie będą poruszały tematu badań po zakończeniu próby. Następnie przepytano ich samodzielnie o relację, co miało pozwolić na określenie stopnia ich romantyczności uczuć w stronę przyjaciela/przyjaciółki. 

Badacze dostrzegli, że z reguły kobiety nie deklarują jakichkolwiek głębszych uczuć w stronę swoich przyjaciół. Traktują ich platonicznie. Z kolei u mężczyzn dostrzeżono przejawy romantycznych uczuć w kierunku przyjaciółek. Nierzadko byli przekonani o odwzajemnieniu uczuć. 

W wyniku przeprowadzonych badań podkreślono, że kobiety twierdzą, że istnieje przyjaźń damsko-męska. Z kolei mężczyźni pokładają ciche nadzieje w przerodzenie tej relacji w coś bardziej głębszego.