Obecnie wiele się mówi o niezależności, która jakby nie patrzeć jest kluczowa do funkcjonowania w zgodzie z własnymi przekonaniami, poglądami, osobowością, itd. Ciężko wszakże to osiągnąć bez pomyślunku, że możemy coś zrobić sami i to coś, czego bardzo chcemy oraz do czego dążymy od dawien dawna. Pojawia się zatem hasło, które głosi, iż jesteśmy kowalami swojego losu i wszystko zależy tylko od nas. Warto wskazać plusy i minusy takiego działania. 

Dlaczego warto spełniać marzenia? 

Nie ma co ukrywać, że poza środkami do życia, liczy się także satysfakcja, którą jest coraz trudniej osiągnąć – nie dlatego, iż mamy przewrócone w głowie. Wciąż powstaje coś nowego i bez przerwy wystawia się nas na progresujące rzeczy. To tylko napędza nas do działania, lecz i marności. Właśnie z jej powodu należy spełniać te marzenia, gdyż stagnacja i żal do siebie, że się nie spróbowało, będzie w przyszłości bolał dużo bardziej niż przy samym, teraźniejszym jeszcze pomyśle. 

Jak dążyć do celu 

Żeby coś osiągnąć, należy dokładnie sprecyzować, do czego dążymy bądź chcemy dążyć. Kluczowe jest ustanowienie planu i reguł działania – szczególnie w planach dalekosiężnych. Jeśli tego dokonamy, będziemy w stanie modyfikować naszą listę działań, które zamierzamy podjąć. Ułatwi to nam sprawę i wiele innych rzeczy – zaoszczędzenie czasu. 

Ponadto, powinniśmy skupić się na jednej rzeczy (oklepany temat, bo ludzie są różni, ale czasami lepiej zrealizować coś w stu procentach a nie w siedemdziesięciu). Może to być wszystko: począwszy od książki, skończywszy na firmie lub innej działalności. 

Na koniec warto posiedzieć z samym sobą i pomyśleć czy to co robimy jest na pewno dla nas, i czy dobrze się z tym czujemy. 

Jakie dobierać środki? 

Tak naprawdę nie ma reguły, które rozwiązania są lepsze bądź gorsze. Jako jednostki subiektywne, bardziej kierujemy się skutecznością niż moralnością – zależy od osoby. W związku z tym, sami musimy sobie poradzić ze szczegółami, jakie podejmiemy do realizacji przedsięwzięcia; prywatne postanowienia prowadzą ku indywidualnym pomysłom, a one nie muszą być oparte o wielkie biznesy. 

Wady instrumentalnego dążenia do celu 

Warto mimo wszystko zwrócić uwagę na złe konsekwencje podejmowanych działań, ku realizacji naszego marzenia. 

Po pierwsze, przy instrumentalnym działaniu, nie zwracamy uwagi na innych ludzi, a czasami ich wręcz wykorzystujemy – źle to się kończy i dla nich, i dla nas. 

Po drugie, brak pohamowania może doprowadzić nas do takich działań, które będą szkodzić nawet ogółowi społeczeństwa. Warto się zastanowić nad takimi konsekwencjami. 

Po trzecie i ostatnie – moralność. Mimo opinii, że jest ona subiektywna, nie można robić wszystkiego, ponieważ wyrządzanie krzywdy nie wiąże się tylko z pobiciem czy kradzieżą.