Okazywanie sobie nawzajem szacunku jest jednym z najważniejszych składników każdego związku. Czasem dochodzi do tego, że partnerzy tolerują zachowania, które wyrażają braku szacunku dla drugiej strony, co może okazać się szkodliwe dla ich relacji.

Poniżej przedstawiamy oznaki, po których można poznać, że partner Cię nie szanuje. Na początku warto wspomnieć kilka słów o tym, na czym polega szacunek, by później wyjaśnić, co świadczy o jego braku.

Szacunek jest warunkiem koniecznym do stworzenia szczęśliwego i udanego związku. Odzwierciedla to, w jaki sposób partnerzy odnoszą się do siebie nawzajem. Wyrażanie szacunku dla drugiej osoby polega na respektowaniu jej poglądów, zachowań, wyznawanych przez nią wartości. A także na okazywaniu wyrozumiałości, uwagi i zrozumienia. To traktowanie kogoś w taki sposób, w jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Brak szacunku w związku

Osoby doświadczające braku szacunku w związku, czują się z tym źle. Często są smutne, zestresowane i sfrustrowane. Odczuwanie braku szacunku prowadzi do obniżenia samooceny, spadku pewności siebie i negatywnego pojmowania własnej osoby.

W konsekwencji czego dochodzi do rozpadu związku, a nawet wystąpienia problemów psychicznych np. depresji. Po czym poznać brak szacunku w związku? Istnieją oznaki mogące świadczyć o braku szacunku w relacji. Jeśli Twój partner zachowuje się w ten sposób, oznacza to, że Cię nie szanuje.

1. Partner się z Tobą nie liczy

Partner stawia swoje potrzeby wyżej od Twoich, nie licząc się z Twoim zdaniem, uczuciami i emocjami. W konsekwencji czego zaczynasz czuć się niekochana i ignorowana, a po pewnym czasie stwierdzasz, że nie zasługujesz na jego miłość i szczęście w życiu.

2. Bezpodstawna krytyka

Poniża Cię i krytykuje za każdą najdrobniejszą rzecz. Bez przerwy ma o coś pretensje, obwinia Cię o błędy w mało istotnych kwestiach, które wyolbrzymia do rangi poważnych problemów. Obraża Cię, zwracając się do Ciebie w sposób chamski i bezczelny. Czasem używa w stosunku do Ciebie wyzwisk i przekleństw.

3. Wykorzystywanie

Bez skrupułów stosuje wobec Ciebie szantaż emocjonalny. Manipuluje Tobą, aby wykorzystać Cię do własnych celów. Wymuszając na Tobie konkretne zachowania, odwołuje się do łączącego was uczucia.

4. Umniejszanie twojej wartości

Partner nie potrafi docenić Twoich osiągnięć i sukcesów. Umniejsza Twoje zasługi, podkreślając, że nie dokonałaś niczego godnego szczególnej pochwały. Daje Ci do zrozumienia, że to, co zrobiłaś, nie było wcale trudne i skomplikowane i każdy mógłby to bez problemu zrobić.

5. Wywoływanie poczucia winy

Obwinia Cię o różne zdarzenia, zrzuca na Ciebie odpowiedzialność za wszelkie problemy i niepowodzenia. Wpędza Cię w zły stan emocjonalny swoimi złośliwymi komentarzami. Jednoczenie sam uważa, że zawsze zachowuje się poprawnie i nigdy nie jest niczemu winny.

6. Złośliwość i wrogie nastawienie

Okazuje Ci wrogość, niechęć i pogardę. Nawet mówiąc komplementy, tak naprawdę ma na celu obrażenie Cię, ponieważ wplata w nie złośliwości i uszczypliwości, czym wpędza Cię w coraz gorszy stan emocjonalny.