Depresja sieje spustoszenie i pozostawia pustkę. Depresja to poważna choroba, przez którą nie lubisz siebie, ale i otaczającego Cię świata. Niszczy Cię ona od środka i sprawia, że szkodzisz sama sobie, mimo, że nie chcesz, aby tak się działo.

Przez depresję tracimy radość z życia, naszą dotychczasową tożsamość, nie mamy ochoty na realizację naszych pasji – jednym słowem zabiera ona wszystko to, co było dobre i co sprawiało, że byliśmy szczęśliwi. Choroba sieje spustoszenie i pozostawia pustkę, w której rozwijają się negatywne myśli. W takim stanie zaczynamy widzieć rzeczywistość w ciemnych barwach, a dotychczasowe postrzeganie świata diametralnie się zmienia. Niestety, taki stan trwa i nie pojawiają się sytuacje, które w jakikolwiek sposób mogłyby coś zmienić.

Depresja przejawia się brakiem wiary w siebie

Większość osób cierpiących na depresję odczuwa smutek. Jednak, co ważne, ten smutek nie mija nawet wtedy, gdy w naszym życiu pojawiają się miłe, pozytywne wydarzenia. Wiele osób, aby osoby z ich najbliższego otoczenia nie musiały się martwić, sprawia wrażenie, jakby miały wszystko pod kontrolą. Zakładają maskę, jednak tak na prawdę cierpią. Codziennie budzi się z poczuciem braku wiary w siebie i braku sił do życia. Ciężko jest się im skupić czy wykonywać swoje codzienne obowiązki. Często nawet sen nie pomaga – wiele osób ma nadzieję, że obudzi się już po wszystkim.

Depresja negatywnie wpływa na obraz samego siebie

Depresja to choroba, która szybko może zniszczyć poczucie wartości, na które pracowaliśmy przez lata. Negatywnie wpływa ona na postrzeganie naszych zalet – przestajemy wierzyć w siebie oraz w to, że czekają na nas sytuacje, które sprawią, że będziemy szczęśliwi. Nie jesteśmy już tymi samymi osobami, którymi byliśmy przed depresją. Utrata własnej tożsamości jest bardzo trudnym doświadczeniem, którego wiele osób nie jest w stanie zrozumieć.

Osoba, której nie dotknęła depresja, chce korzystać z życia w pełni. Osoba chora nie widzi dla siebie perspektyw, zaczyna sobą gardzić, a otaczającą ją rzeczywistość uważa za miejsce, w którym panuje cierpienie. Ta okropna choroba sprawia, że negujemy nawet to, co udało nam się do tej pory osiągnąć. Nie potrafimy docenić tego, że mamy świetną pracę, kochającą się rodzinę i że niczego nam nie brakuje. Mimo uwag innych osób nie potrafimy się z tego cieszyć i nie wiemy, jak zmienić swoją postawę.

Depresja to choroba, którą można, a wręcz trzeba leczyć

Depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego – nawet osoby, które wcześniej cieszyły się z życia. Na szczęście można ją skutecznie leczyć i sprawić, że dana osoba wyjdzie z mroku. Mimo, że często osoby chore nie widzą sensu zapisania się na terapię, bo uważają, że leczenie nie przyniesie efektów, to warto spróbować. Warto zrobić to przede wszystkim dla siebie, ale i dla najbliższych. Regularne spotkania z terapeutą będą skuteczne, a osoba chora zauważy zmianę. Na nowo polubi siebie, swoje życie, otaczający ją świat i zacznie cieszyć się z nawet najmniejszych rzeczy. Terapia to proces długotrwały i trudny, ale warto przez nią przejść.