Może to wydawać się naiwne, ale wypowiadane przez nas słowa naprawdę mają wielką moc. Dzięki nim w piękny sposób opisujemy otaczający nas świat. Jednak użyte w niewłaściwy sposób potrafią niszczyć nasze relacje z innymi ludźmi. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że złe słowa sprawiają ból nie tylko odbiorcy, lecz rykoszetem obrywa również nadawcy.

Jeśli poważnie się nad tym zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że największych krzywd w życiu doznaliśmy właśnie za sprawą słów lub niepotrzebnego milczenia. To kolejny dowód na moc słów. Dlatego nie należy pleść, co nam ślina na język przyniesie, czy też używać ich jako naszego oręża, a dobierać je ostrożnie i mądrze prowadzić rozmowy. Istnieje kilka zdań, które w szczególny sposób mogą sprawić ból naszym najbliższym.

Nie należy bagatelizować wartości słów. Zdania i zwroty, których używamy na co dzień, mogą nas podnosić na duchu, ale i obniżać nasze wibracje. Słowa wypowiedziane w nieodpowiedni sposób niszczą związki, przyjaźnie i stosunki rodzinne.

Szczególnie ważne znaczenie mają one w relacjach miłosnych, gdyż dla trwałości związku sama miłość nie wystarczy. Pary zwykle przeżywają lepsze i gorsze chwile, dlatego prawidłowa komunikacja między zakochanymi jest niezwykle ważna.

Kolejnym warunkiem koniecznym do to stworzenia zdrowej relacji jest szczerość. Posuwanie się do kłamstwa, nawet mając na względzie dobro drugiej osoby, na dłuższą metę nie przyniesie niczego dobrego. Ostatecznie takie postępowanie doprowadzi każdy związek do destrukcji. Jako że mowa ludzka jest nie idealna, przez co sprzyja nieszczerości, warto mieć to na względzie.

Często żyjąc z kimś przez dłuższy czas, sami zdajemy sobie sprawę, jakich słów nie możemy używać, by nie sprawiać bólu swojemu partnerowi. Poniżej znajduje się sześć zwrotów, o których powinniśmy szczególnie pamiętać, aby żyć w szczęśliwym związku, gdyż bardzo negatywnie wpływają na relacje międzyludzkie.

Słowa, które sprawiają ból. 6 zdań, które zaszkodzą każdej relacji

1. „Nie wiem, dlaczego z Tobą jestem”

Zamiast głośno zastanawiać się nad tym, czemu ciągle tkwimy w tej relacji, może lepiej znaleźć siłę na to, by ostatecznie z niej odejść.

2. ,,Ty także”, „Za to w Twoim przypadku”, „Przypomnij sobie, kiedy Ty…”

Wszystkie tego typu sformułowania mają na celu zdjęcie z siebie odpowiedzialności za popełniane błędy i przerzucenie jej na partnera. Zwykle używanie ich w kłótniach i rozmowach nie prowadzą do konsensusu, lecz jeszcze bardziej niszczą relację.

3. „Jesteś taki sam jak…”

Nie należy porównywać partnera do innych osób, po to, aby uwypuklić jego wady. Miłość powinna opierać się na akceptacji, a nie prowadzącej donikąd krytyce drugiej osoby.

4. ,,Zawsze”

Zazwyczaj używamy tego słowa w kontekście negatywnych cech naszego partnera. W ten sposób niszczymy jego samoocenę, a przy okazji szkodzimy również sobie. Istnieją inne sposoby na jego wykorzystanie. Dużo lepiej jest powiedzieć: ,,Zawsze będę Cię kochać”.

5. „Mój były nigdy by tego nie zrobił”

Byli partnerzy to już przeszłość, zamknięty rozdział w życiu. Dlatego będąc w nowym związku, należy o tym bezwzględnie zapomnieć. Porównywanie obecnego partnera do byłych towarzyszy życia jest niedojrzałe i mu sprawia ogromny ból, wpływając negatywnie na jego samopoczucie oraz poczucie swobody w związku.

6. „Przepraszam, ale…”

Przeprosiny i wybaczanie powinno być bezwarunkowe. Wszystkie „Ale” szkodzą relacji, ponieważ wprowadzają poczucie niepewności, braku zaufania i szczerości. Przeszkadzają też w budowaniu bliskości i intymności w związku.

Kłótnie i nieporozumienia będą zdarzać się w związkach co jakiś czas. Tego nie unikniemy. Jednak zawsze należy odnosić się do siebie z szacunkiem, unikając słów sprawiających nam przykrość.

Czytaj także: Czy ten mężczyzna jest tym właściwym? 6 dowodów, które świadczą o tym, że tak!