Osoby małomówne, idealnie spełniają rolę słuchacza i obserwatora podczas rozmowy. Tacy ludzie mają czas, żeby dobrze przeanalizować swoje myśli i refleksje, co może być przydatne w rozwiązywaniu wielu  problemów. Z drugiej strony osoba bardziej “głośna” i komunikatywna przyciąga swoją uwagę i jest bardziej zauważalna w tłumie. Natomiast zdarza się, że ekstrawertycy nie obserwują świata i zachowań między ludzkich, przez co nie zauważają wielu ważnych chwil.

Ale zatem dlaczego introwertycy, czyli ludzie którzy wolą przebywać w swoim zaciszu domowym, często określani są mianem łatwowiernych i naiwnych?. Niezbyt pewne siebie osoby niejednokrotnie są niedoceniane, a gdy bardziej się je pozna okazuje się, że posiadają ogromny intelekt.  

Można potwierdzić zatem, że ludzie małomówni są mądrzejsi i bardziej inteligentni, niż wszyscy ludzie. Oto kilka powodów: 

Najpierw analizują a dopiero potem opowiadają

Ludzie, którzy mówią mniej wykorzystują ciszę na dogłębną analizę wypowiedzi, dzięki czemu są bardziej ostrożniejsze w wyciąganiu wniosków. Są w stanie w ten sposób przekalkulować jak najwięcej informacji, które zdaniem innych mogą być mniej ważne. Dla takich osób, przygotowanie się do rozmowy jest równie ważne, jak samo jej prowadzenie. 

Są doskonałymi obserwatorami

Introwertycy kochają oglądać, analizować i badać świat, patrzeć na niego z różnych stron, podczas gdy ekstrawertycy wolą poświęcić ten czas na rozmowy towarzyskie. Zwykle są to ludzie, którzy starają się zrozumieć drugiego człowieka, bardziej go poznać, nim go ocenią.

Ze względu na swoją naturę, introwertycy są zwykle bardziej skłonni do mówienia mniej niż inni, co wynika z ich konserwatywnego charakteru i chęci dokładnej obserwacji świata wokół siebie.

Posiadają niezależny sposób myślenia

Osoby małomówne rzadko przebywają w dużym towarzystwie. Zdecydowanie wolą swój własny cichy zaułek, dzięki czemu są mniej podatni wpływom innych ludzi. Introwertycy zwykle cenią swoją indywidualność, co chroni ich przed zbyt dużym przywiązywaniem się i byciem zależnym od drugich osób. 

Cenią i akceptują opinię innych ludzi

Zazwyczaj ludzie dobrze odnajdują się w otoczeniu introwertyków, wiedzą że mogą im zaufać i czują się docenieni i ważni. Przykucie uwagi do rozmowy z inną osobą, wymaga cierpliwości, dlatego warto wykorzystać tę umiejętność, by pozyskać jak najwięcej informacji i wiedzy.

Dzięki zdolności dobrego słuchania można skupić się na tym, co dana osoba chce nam przekazać i rozpatrzyć tą informację z różnych stron a to na pewno zostanie docenione. 

Są świadomi tego co mówią

Dla introwertyków niezbędny jest czas, dlatego ich wypowiedzi są zawsze spójne i klarowne. Nie lubią, gdy ktoś niejasno mówi o emocjach, uczuciach, za to cenią sobie, gdy ktoś zwraca się bezpośrednio i rzeczowo. Decyzje podejmują na podstawie swoich własnych obserwacji oraz opinii innych.

Wnioskują z doświadczeń ekstrawertyków, aby móc dokonywać lepszych wyborów dla siebie.

Dbają o siebie

Przebywanie w swoim własnym towarzystwie, pozwala na rozwój osobisty i duchowy. Taki styl życia pozytywnie wpływa na ich zdrowie emocjonalne i psychiczne. Rozmawiając czy obserwując zachowanie introwertyka, warto zastanowić się, czy nie ocenia się go zbyt pochopnie, ponieważ bardzo możliwe, że kryje się w nim bardzo bystra i mądra osoba.