Każdy z nas marzy w swoim życiu, by mieć przyjaciela „na dobre i na złe”. Pomimo tego, że czasami wydaje nam się, że otaczamy się miłymi, życzliwymi, pomocnymi ludźmi, których niejednokrotnie nazywamy swoimi przyjaciółmi, w praktyce często okazuje się, że tych naprawdę prawdziwych przyjaciół, możemy policzyć na palcach jednej ręki.

„Fałszywi przyjaciele wierzą w plotki. Prawdziwi przyjaciele wierzą w ciebie”. O przyjaźni na całe życie.

Poznajmy 5 cech, które wskażą nam przyjaciela na całe nasze życie. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

1. Przetrwanie próby czasu

Pomimo tego, że mówi się, że przyjaźń powinna być regularnie pielęgnowana, w naszym życiu występuje tak wiele różnorodnych sytuacji, które sprawiają, że nie mamy czasu a niekiedy także możliwość, by regularnie spotkać się z naszymi przyjaciółmi.

Przyjaźń na całe życie przetrwa taką próbę czasu. Jeśli naprawdę darzymy drugiego człowieka sympatią, zrozumieniem oraz szacunkiem, nawet brak kontaktu nie będzie sprawiał, że nasze relacje ulegną oziębieniu. Takie zachowanie ma przełożenie zarówno w przypadku, gdy jeden z przyjaciół wyjeżdża, zmienia miejsce zamieszkania, jak również w przypadku, gdy ma w swoim życiu intensywny okres na polu zawodowym czy prywatnym. Czas nie będzie dla przyjaciół przeszkodą.

2. Prawdziwa przyjaźń to taka, która pozostawia dla każdej ze stron przestrzeń

Bardzo często w stereotypowym myśleniu wydaje nam się, że przyjaźń polega na bardzo zażyłych relacjach. Tymczasem prawdziwa przyjaźń na całe życie pozwala na zachowanie swobody i tzw. wolnej ręki. W czasie życia zmienia się status społeczny i położenie przyjaciół. Żenimy się, wychodzimy za mąż, stajemy się rodzicami, podejmujemy angażującą pracę zawodową.

To wszystko sprawia, że musimy dać sobie wzajemną przestrzeń życiową i obdarzać się wzajemnym zaufaniem. To, że nasz przyjaciel ma dla nas mniej czasu na wspólne wyjścia i rozmowy, nie oznacza, że nie chce dla nas poświęcić uwagi. Prawdziwy przyjaciel mobilizuje do działania, wspiera w osiąganiu sukcesów i nie stwarza nam wyrzutów bądź pretensji. Jeśli jedna ze stron zachowuje się w taki właśnie sposób, to znak, że jest to jedynie relacja bardzo powierzchowna.

3. Szczerość, czyli prawdziwi przyjaciele nie wahają się powiedzieć Ci tego, co myślią

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo wrażliwi na krytykę bądź odmienne poglądy od naszych. Z tego względu, bardzo wielu z nas, w obawie przed reakcją drugiej ze strony, często kryje swoje prawdziwe poglądy, bądź nie zabiera zdania. Tymczasem nasz prawdziwi przyjaciele na całe życie zawsze powiedzą nam co naprawdę myślą bez żadnego zawahania.

Dzięki temu zawsze będzie działał na naszą korzyść. Dla przykładu jeśli dana bluzka bądź inna część garderoby nie będzie dobrze na nas leżeć, eksponując nasze niedoskonałości, z całą pewnością prawdziwy przyjaciel zwróci nam na to swoją uwagę. Tak samo w przypadku podejmowaniu wielu, różnorodnych decyzji w naszym życiu, zarówno na tle zawodowym, jak i prywatnym. Szczerość jest więc prawdziwym fundamentem trwałych relacji na całe życie.

4. Prawdziwa przyjaźń nie może być wymuszona

Prawdziwa przyjaźń to taka, w której nie będziemy mogli napotkać zachowań wymuszonych, nienaturalnych, które „wypada powiedzieć”, bo takie standardy narzuca społeczeństwo. W przyjaźni na całe życie wszystko dzieje się naturalnym tokiem, z tzw. potrzeby serca, uczuć, emocji i wiary.

Sztuczność i schematyczne zachowania są największym wrogiem prawdziwej relacji. Jeśli więc zachowujemy się wobec siebie całkowicie naturalnie, w prawdziwej przyjaźni nigdy nie będzie miała miejsce niezręczna cisza. Owszem, zdarzy się nam wspólnie pomilczeć, ale będzie to wynikać z emocji i wrażeń, a nie z przymusu.

5. Dzielenie się wspólnymi przeżyciami

Przyjaciele na całe życie, nawet w przypadku, gdy dzięki ich między sobą tysiące kilometrów, wciąż mają miejsce w swoim życiu dla swojej drugiej, bratniej połówki. Takie rozwiązanie sprawia, że na bieżąco dzielimy się z naszym prawdziwym przyjacielem naszymi sukcesami, porażkami bądź wątpliwościami, które musimy rozwiązać.

W dzisiejszych czasach, gdzie do naszej dyspozycji oddano bardzo wiele różnorodnych możliwości technologicznych, rozmowa przez kamerę czy wymiana korespondencji internetowej nie stanowi żadnego problemu. Możemy być w ciągłym kontakcie z naszym najlepszym przyjacielem, bez względu na miejsce na świecie, w którym się znajdujemy.

Prawdziwa przyjaźń jest piękną, wartościową relacją, która jest jedną z najbardziej miłych rzeczy, które mogą spotkać nas w życiu. Warto więc poznać pięć głównych cech, które pomogą nam zidentyfikować prawdziwego przyjaciela.

Czytaj także: Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? Granica między przyjaźnią, a miłością może być bardzo cienka