Zaufanie w związku, jest czymś nie tylko ważnym, ale jest też kwestią oraz zagadnieniem, na które trzeba spojrzeć ze znacznie większej perspektywy, a mianowicie przez pryzmat tego, co nam daje zaufanie w związku oraz czego ono dotyczy. Niestety w bardzo wielu sytuacjach, nie mamy do siebie zaufania, nie wiemy, jak zaufać drugiej osobie, ewentualnie co zrobić w sytuacji, kiedy zostało ono z wielu powodów utracone. 

Jak zdobyć zaufanie drugiej osoby? 

Dosyć trudnym zadaniem, wręcz wyzwaniem pozostaje zdobycie zaufania drugiej osobie, sprawienie, iż uwierzy nam ona, co wcale nie jest prostym, ani łatwym, niejednokrotnie wymagającym dużo czasu wyzwaniem. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co należy zrobić, aby rzeczywiście druga osoba nam zaufała, jest to po części umiejętne oraz prawidłowe budowanie relacji w samym związku.

Należy więc pamiętać, o dotrzymywaniu słowa, realizowaniu pewnych wspólnych czynności oraz zadań, udowodnieniu, iż mają one miejsce, co potwierdza w przekonaniu, że jesteśmy słowni. Dochodzi do tego kwestia szczerości czy umiejętności liczenia się ze słowem drugiej osoby, dlatego w związku zaufanie to jeden z ważnych elementów, gdy idzie o jego podwaliny wręcz fundamenty.

Można iść krok dalej i powiedzieć, że zaufanie wzmacnia relacje- sprawiając, iż nie posiadamy przed sobą żadnych tajemnic. Z tego też powodu należy powiedzieć o jeszcze jednej rzeczy, a więc pielęgnowaniu zaufania, podtrzymania go w czasie trwania związku, nierzucania wspomnianych słów na wiatr, czy nieskładania obietnic, których nie jesteśmy w stanie dotrzymać. 

Co zrobić, gdy utracimy zaufanie w naszym związku do drugiej połówki?

Nie są odosobnione przypadki, kiedy tracimy zaufanie w naszym związku do drugiej połówki, lub sami doprowadziliśmy do sytuacji, kiedy nie wierzy ona w nasze intencje, słowa, uczucia czy zapewnienia. Oczywiście istnieje możliwość, zbudowania na nowo zaufania, choć tutaj możemy być pewni, że zawsze pojawią się w określonych sytuacjach określone z jednej strony wątpliwości. Minie długo czasu, aby ktoś, kto stracił zaufanie, był w stanie znowu otworzyć się, lub wierzyć w zapewnienia kogoś, na kim się w dużym stopniu zawiódł.

Często potrzebna jest psychoterapia, spotkanie z psychologiem, szczera rozmowa czy w ogóle taki związek ma szansę dalej trwać, czy widzimy sposobność do tego, by sobie wybaczyć, jak widzimy jego przyszłość. Udzielenie odpowiedzi na takie pytania, może być bardzo kluczowe w procesie odbudowywania zaufania, choć nie tylko to może nam pozwolić na uzyskanie pewnego efektu.

Zaufanie to szczerość, wierność, prawda, dotrzymywanie słowa, brak kłamstw, wzajemne zrozumienie tego, co w danym związku oczekuje oraz wymaga jedna ze stron. Jeżeli więc pragniemy odzyskać zaufanie, to powyższe sugestie i wskazówki, mogą nam w tym bez wątpienia pomóc, a przede wszystkim nie niszczyć związku jaki tworzymy, utrzymać prawidłowe w nim relacje, na racjonalnych do tego zasadach. 

Czy związek bez zaufania ma szansę istnieć? 

Czy niekiedy związek bez zaufania, ma szansę przetrwać, a raczej istnieć? Raczej nie i dosyć szybko zdamy sobie z tego faktu sprawę, po prostu pojawią się różnice, zamiast nas łączyć, to będą dosyć często dzielić. Brak świadomości tego, iż nie będziemy posiadać do kogoś zaufania, spowodować może także konieczność poszukiwania relacji, w jakiej uda nam się je odnaleźć. Nie jest bowiem czymś normalnym, by w związku nie liczyć się z opinią lub zdaniem drugiej osoby, ewentualnie wciąż wierzyć w jej słowa, kiedy w wielu przypadkach nie szły za nimi żadne czyny.

Warto się więc zastanowić, czy wyjściem z takiej trochę patowej i niezręcznej dla nas sytuacji, nie pozostaje ratowanie związku, podjęcie próby odbudowania zaufania, lub zrobienia wszystko, by udało się je odzyskać na nowo. Inaczej dojdzie do kłótni sprzeczek, przerzucania się winą o tym, kto doprowadził do utraty zaufania, pojawią się negatywne emocje, jakie jeszcze bardziej mogą niekorzystnie odbić się na naszym związku, zachowaniu oraz psychice obu osób.