Kobiety są często oceniane przez otoczenie na podstawie ich zachowania, stylu życia czy charakteru. Istnieją stereotypy, które mówią o kobietach o wysokiej inteligencji i wykształceniu jako o osobach z trudnym charakterem. Jednak czy jest to prawdziwe? Z czego to wynika i czy istnieje związek między inteligencją a trudnym charakterem u kobiet?

Podejmowanie wyzwań

Pierwszym aspektem, który warto rozważyć, jest fakt, że kobiety o wysokiej inteligencji i wykształceniu często podejmują wyzwania i stawiają sobie ambitne cele. Są zdeterminowane, aby osiągnąć sukces w swojej karierze, ale także w życiu prywatnym. Często stają więc przed trudnymi decyzjami, muszą podejmować ryzyko i angażować się w sytuacje, które wymagają od nich dużej siły charakteru. W takich sytuacjach, kobiety o mocnej osobowości mogą wydawać się zdecydowanymi i wymagającymi, co często jest mylone z trudnym charakterem i brakiem jakichkolwiek kompromisów. 

Samodzielność 

Drugim aspektem jest to, że często stają się bardziej niezależne i samodzielne. Mają swoje poglądy, nie boją się ich głośno wyrażać i trzymają się swoich przekonań. Mogą być więc uważane za trudne, jeśli ich postawa koliduje z oczekiwaniami otoczenia i w jakimś stopniu odbiega od standardowego wzorca. Oczekuje się od nich, że będą bardziej ustępliwe i dostosują się do sytuacji, co niestety zazwyczaj kończy się odwrotnym skutkiem. 

Empatyczność

Ostatnim aspektem, który warto rozważyć, jest ich wysoka wrażliwość i empatyczność względem drugiego człowieka. Potrafią zrozumieć potrzeby innych ludzi i chcą pomagać. Jednakże, kiedy ich dobre intencje zostaną odrzucone lub niezrozumiane, mogą czuć się sfrustrowane i zniechęcone, co w skutek tego wywołuje negatywne emocje. 

Kobiety o wysokiej inteligencji, wiedzy i wykształceniu nie są obdarzone automatycznie trudnym charakterem. Warto pamiętać, że każda jest inna i posiada swoje unikalne cechy. Zachowanie, które jest uważane za trudny charakter, może wynikać z postawy i determinacji, co często jest odbierane w sposób negatywny. Jednakże, zależy to również od indywidualnej osobowości, a także od kontekstu i sytuacji, w której kobieta się znajduje.