Wiele kobiet akcentuje, że zbliżenia są dla nich dość istotne, natomiast mimo to na wielu różnorodnych etapach życia chcą go coraz mniej. Do tej pory mniejsze pożądanie seksualne, było przede wszystkim tłumaczone, jako naturalna część wynikająca z procesu starzenia. 

Należy zaznaczyć, że dotychczasowe badania wskazywały, iż kobiety mogą tracić zainteresowanie stosunkiem seksualnym przede wszystkim z powodu wieku. Natomiast w chwili obecnej znacząco zmienia się interpretowanie tego problemu, a dzieje się tak w szczególności za sprawą lekarzy specjalistów, którzy wyraźnie zaznaczają, iż to nie jest w pełni zgodne z prawdą. Twierdzą również, że takie dane podejście nie pokrywa się w głównej mierze z tym, co w chwili obecnej obserwują, jak również słyszą w gabinecie od swoich pacjentek.

1. Problemy ze zdrowiem oraz zażywanie określonych leków

Ważną informacją jest to, że niektóre leki mogą powodować to, że nasz wygląd w sposób znaczący zaczyna się zmieniać. Ma to ścisły związek na przykład z niekontrolowanym przyrostem naszej masy ciała. A to natomiast sprawia, że w naszej głowie zaczynają pojawiać się pewne kompleksy związane z naszym wyglądem. W związku z tym nie mamy ochoty, ani większej potrzeby pokazywać się naszemu partnerowi w intymnej odsłonie, której również my sami nie jesteśmy w stanie w pełni zaakceptować. To z kolei sprawia, że niestety unikamy uprawiania seksu z naszym partnerem.

2. Zmiany hormonalne

Jeżeli chodzi o większe zmiany hormonalne to trzeba mieć tutaj na uwadze w szczególności menopauzę. Trzeba bowiem pamiętać, że w okresie menopauzy poziom estrogenu w sposób znaczący zaczyna spadać, a to z kolei skutkuje przede wszystkim suchością pochwy, która sprawia, że nasze zbliżenia zaczynają być bolesne, jak również nie prowadzą do orgazmu. W takiej sytuacji, w większości przypadków kobiety zaczynają unikać współżycia.

3. Problemy emocjonalne

Jeżeli wykazujemy problemy związane z naszą naturą emocjonalną, to jednocześnie może to w sposób znaczący wpłynąć na nasz brak zainteresowania zbliżeniami intymnymi.

4. Złe nawyki

Chodzi tutaj w szczególności o nasz styl życia. Bowiem, jeżeli ciągle jesteśmy w dużym pędzie, jak również mało sypiamy, a wieczorami decydujemy się często sięgać po alkohol, jest to jeden z najczęściej występujących powodów, który przyczynia się do tego, że nas popęd seksualny w sposób znaczący się obniża.