Bardzo często problemy w rozwiązaniu trudności i znalezieniu szczęścia leży w szkodliwym sposobie myślenia i nawykach, które nieprzerwanie niszczą spokój, wolność i radość z życia. Wystarczy usunąć te destrukcyjne rzeczy ze swojej codzienności by móc złapać oddech, siłę i odwagę by kroczyć pewnie i z uśmiechem każdego dnia. Poznaj 6 zachowań, których warto się pozbyć, by przestać ograniczać sobie dostęp do swojej wewnętrznej energii i wolności emocjonalnej! 

Krok pierwszy – przestań tworzyć sztuczną osobowość, bądź sobą!

Udawanie kogoś, kim nie jesteś nie ma żadnego sensu. Ludzie będą widzieć w Tobie kogoś innego i odpowiadać na iluzję, którą zbudujesz wokół własnej osoby. Stworzenie siebie, zgodnie z wymaganiami dyktowanymi przez obecne trendy, to bardzo częsta pułapka dzisiejszych czasów.

Naciski społeczeństwa, faworyzowane przez media wzorce sprawiają, że coraz trudniej być sobą. A właśnie to jest najważniejsze – być być prawdziwym, czuć się dobrze we własnej skórze. Tylko w ten sposób, Ty sam i ludzie, którzy Cię otaczają, szanują i kochają osobę, która autentycznie jesteś.

Krok drugi – przestań się oszukiwać i udawać, że Twoje problemy nie istnieją.

Ignorowanie problemów, ucieczka przed nimi, nie sprawi, że magicznie znikną. Jeśli dziś przymkniesz na nie oko, na pewno wrócą, prawdopodobnie jeszcze trudniejsze do rozwiązania, uderzając ze zdwojoną siłą. Zastanów się jak możesz poradzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed Tobą życie.

Pamiętaj, że problemy wymagają czasu i złożonych działań by móc je rozwiązać, nie oczekuj od siebie natychmiastowych rezultatów. Ogromna przewaga i siła wynika już z samego oswojenienia się z problem, świadomości poszukiwania rozwiązania. Nigdy nie próbuj się okłamywać, to daje bardzo kruchy spokój i ulotną ulgę. Nie wypieraj nawet niewygodnej rzeczywistości. To da Ci siłę do działania, opartą o dobrą i szczerą relację z samym sobą.

Krok trzeci – przystań marnować swoją energię, by udowadniać, że jesteś wartościowym człowiekiem.

Tym co najbardziej burzy silne przekonanie o własnej wartości jest ciągłą potrzeba jej udowadniania innym. Sam fakt, że podejmujesz zachowania, które mają pokazać innym, że jesteś pewny siebie, zaprzeczają temu, demaskują Twój brak przekonania o swojej wartości.

Zamiast trwonić energię na sztuczne zachowania, wykorzystaj ją na zaakceptowanie swojej osoby i budowanie pozytywnej relacji z samym sobą. Właśnie na tym opierają się fundamenty własnej wartości.

Krok czwarty – przestań zaniedbywać własne potrzeby.

By móc zadbać o innych, w pierwszej kolejności musisz mieć wewnętrzną siłę, która pozwoli na konfrontację z problemami innych osób. Chęć zaspokojenia własnych potrzeb to nie jest egoizm – to zupełnie naturalny odruch, głęboko zakorzeniony w ewolucji.

Nie możesz zadręczać się wyrzutami sumienia, tylko dlatego, że nie spychasz na szary koniec swoich potrzeb, pragniesz skupić uwagę na sobie. Gdy zadbasz o siebie, budujesz poczucie własnej wartości i siły. Nie przerzucasz bezradnie oczekiwania na innych, że rozwiążą Twoje problemy. Zaspokojenie swoich potrzeb, pozwoli Ci żyć w dobrych relacjach z samym sobą i dopiero wtedy – skutecznie opiekować się innymi.

Krok piąty – przestań szukać winnych swoich problemów.

Chociaż obwinianie innych za swoje problemy może wydawać się bardzo wygodne, jest w rzeczywistości niebezpieczną pułapką, którą sam na siebie zastanawiasz. Przerzucenie odpowiedzialności na zewnątrz zabiera Ci kontrolę nad tym coś się dzieje.

W ten sposób, inni tworzą Twoja rzeczywistość, a Tobie pozostaje bezradnie czekać na ich następny krok. Pamiętaj, że coś staje się dla Ciebie problemem dlatego, że Ty tak uważasz. Zaakceptowanie wydarzeń i odpowiedzialność za ich kształtowanie, pozwala odzyskać kontrolę i możliwość działania by zmienić stan rzeczy.

Krok szósty – przestać utrzymywać relacje z ludźmi, którzy Cię niszczą.

Zastanów się, czy wśród Twoich znajomych, nie ma ludzi, z którymi niechętnie spędzasz czas. Może zniechęcają Cię do dążenia do rozwoju lub uważają Twoje pozytywne nastawienie do życia, za lekkomyślne i psują dobry nastrój? Zakończ takie relację i zastąp ich obecność ludźmi, przy których rozkwitasz, jesteś najlepszą wersją samego siebie. Świeże znajomości z ludźmi, którzy inspirują się do rozwoju i radości z życia jest tym czego potrzebujesz!