Libido, czyli popęd seksualny, jest jednym z ważniejszych elementów życia intymnego. Niestety, często zdarza się, że partnerzy mają różny poziom libido, co prowadzi do nieporozumień i frustracji. Jak radzić sobie z tym problemem?

Różnice poziomów libido

Badanie przeprowadzone przez University of Waterloo w Kanadzie wykazało, że różnice poziomu libido są najczęstszym źródłem chronicznego seksualnego niezadowolenia w małżeństwach heteroseksualnych. Partner z wyższym libido inicjuje zbliżenia, a partner z niższym libido unika ich. W rezultacie dochodzi do nieporozumień i narastających problemów.

Zaburzenia libido

Zaburzenia libido mogą objawiać się zarówno podwyższonym, jak i obniżonym popędem seksualnym. W pierwszym przypadku mówimy o hiperseksualności (nimfomania i satyryzm), natomiast w drugim o hipolibidemii. Zdiagnozowanie tych zaburzeń jest trudne, ponieważ nie istnieje jednoznaczna norma libido. Często jednak problem nie tkwi w różnicy poziomów libido, lecz w braku komunikacji i zrozumienia między partnerami. W takiej sytuacji warto szczerze porozmawiać z partnerem lub partnerką i zastanowić się, nad czym można popracować.

Ważne jest, aby spojrzeć na tę kwestię z szerszej perspektywy i zaznaczyć, jak oboje czujecie się w tej sytuacji oraz czy takie problemy występują od dawna. Niektóre osoby zmagające się z tym problemem decydują się na szukanie pomocy u seksuologa. Specjalista może pomóc w zrozumieniu przyczyn problemu i podpowiedzieć, jak radzić sobie z różnicą poziomów libido. W niektórych przypadkach pomocne może być również terapia par, która pozwala na otwarte rozmowy i budowanie więzi emocjonalnej między partnerami.

Nie należy bagatelizować problemów z libido, ponieważ mogą one prowadzić do poważniejszych problemów w związku. Dlatego ważne jest, aby szukać pomocy i nie bać się rozmowy z partnerem lub partnerką. Warto też pamiętać, że życie intymne to nie tylko kwestia poziomu libido, ale również komunikacji, zrozumienia i budowania intymności między partnerami.

Rozwiązania problemów z libido w związku

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które zadziała w każdym przypadku. Zależy to przede wszystkim od przyczyny problemów z libido i sytuacji w związku. Warto jednak spróbować kilku sposobów, aby poprawić sytuację.

  • Komunikacja – to kluczowe w przypadku różnic w poziomach libido. Ważne jest, aby partnerzy rozmawiali ze sobą i byli otwarci na potrzeby i oczekiwania drugiej osoby. Otwarta i szczera rozmowa może pomóc w zrozumieniu się nawzajem, a także pomóc w znalezieniu rozwiązań.
  • Terapia seksualna – warto skorzystać z pomocy seksuologa, który może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów z libido. Terapia seksualna może pomóc w identyfikacji przyczyn problemów i wskazać sposoby na ich rozwiązanie.
  • Zmiana stylu życia – często przyczyną problemów z libido jest stres, zmęczenie i złe nawyki żywieniowe. Warto zadbać o swoje zdrowie, wypoczynek i aktywność fizyczną, co może pomóc w poprawie libido.
  • Eksperymentowanie w sypialni – warto spróbować nowych rzeczy w łóżku, aby ożywić związek. Wspólne eksperymentowanie może pomóc w zwiększeniu poziomu przyjemności i zainteresowania seksem.