Czasem zdarza się tak, że kompleksy nas przerastają i w konsekwencji to one zaczynają rządzić naszym życiem. Nadmierna samokrytyka to dość częsta przypadłość, działająca destrukcyjnie na samoocenę i pewność siebie, pompując perfekcjonizm, który blokuje Twoje działania. Jeśli nie zostanie w porę zauważona i przepracowana, może doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

W dalszej części artykuły opisałem sygnały ostrzegawcze, po których możesz stwierdzić, że u Ciebie pojawił się problem z samokrytyką.

Poznaj 4 sygnały świadczące o nadmiernej samokrytyce

1. Nie jesteś w pełni usatysfakcjonowany ze swoich sukcesów.

Ciągle widzisz swoje błędy, nie chcesz przyjmować komplementów, bo uważasz, że nie zasługujesz na podziw. Nawet sam przed sobą nie chcesz przyznać, że zrobiłeś coś dobrze. Analizując swoją przeszłość, stwierdzasz, że szczęście, które Cię spotkało, tak naprawdę Ci się nie należało. Skupiasz się tylko na swoich wadach, nawet jeśli wynik twojej pracy był więcej niż zadowalający. Nie wierzysz w swoje umiejętności.

2. Twierdzisz, że całe Twoje życie jest dalekie od ideału. 

Uważasz, że nic co udało Ci się osiągnąć, nie jest wystarczająco dobre. Ty również czujesz się niepełnowartościowy.

3. Boisz się wyrazić własne zdanie w obawie przed krytyką.

Nie chcesz wyrażać swojej opinii, gdyż ktoś mógłby Cię negatywnie ocenić. Wolisz milczeć niż narażać się na wchodzenie w dyskusję, bo w czasie jej rozwoju skończą Ci się argumenty potwierdzające Twoją tezę. Obawiasz się również, że strzelisz jakąś gafę. W konsekwencji czego będąc w towarzystwie, milczysz, a w głowie kołatają Ci miliony myśli, które nie mogą znaleźć ujścia.

4. Na okrągło wracasz do swoich błędów, potęgując poczucie winy.

Ciągle analizujesz to, co zrobiłeś. Myślisz nad tym, czy Twoje słowa nie zostały odczytane inaczej, niż to zamierzyłeś. Na dodatek widzisz swoją winę w każdej negatywnej sytuacji, która Cię spotkała. Bierzesz odpowiedzialność za całe zło, nie widząc innych przyczyn takiego stanu rzeczy. Tego typu postępowanie kosztuje Cię wiele czasu i energii, które można by spożytkować w lepszy sposób.

Jak walczyć z samokrytyką?

Aby skończyć z samokrytycznym myśleniem, należy wejść w głąb siebie, by lepiej poznać własne zalety i mocne strony oraz wzmocnić swoją samoocenę. Zwykle przyczyną nadmiernej samokrytyki jest poczucie odrzucenia wywodzące się z okresu dzieciństwa, które pojawiło się na skutek rzadkiego chwalenia i częstego ganienia przez rodziców. Osoby obarczone tym problemem czeka długa praca nad sobą, w czasie której będą musieli się nauczyć dobrze myśleć i mówić o sobie. Jest to trudne, ale możliwe do wykonania.