Każdy z nas – jeśli oczywiście zdrowie mu pozwoli – dożyje swojej starości, a zatem czasu, w którym coraz częściej będzie się zdobywał na refleksje związane z jego dobiegającym kresu życiem. Nigdy nie wiemy, kiedy, gdzie i jak umrzemy – mamy jednak pewną kontrolę nad tym, jak wykorzystamy swoje życie w momencie, w którym wciąż mamy je w garści. Niezależnie więc od tego, na którym jego etapie się aktualnie znajdujemy, dobrze byłoby, gdybyśmy pomyśleli nad tym, jakich rzeczy w nim moglibyśmy żałować – i po prostu starali się ich uniknąć. W dzisiejszym wpisie przedstawimy pięć tych najczęściej wspominanych przez ludzi starszych.

1. Niedbanie o siebie

Zdrowie jest rzeczą najważniejszą, jednak najczęściej uzmysławiamy sobie to dopiero w momencie, w którym je tracimy. Dlatego też warto zawczasu poświęcić się dbaniu o siebie – w każdej możliwej sferze. Te najbardziej zaniedbywane to higiena jamy ustnej, ćwiczenia oraz… ochrona przed słońcem. Warto żyć zdrowo, by tym zdrowiem cieszyć się również na starość.

2. Trzymanie się kurczowo jednego miejsca

Człowiek już od pierwszych dni swojego życia chce odkrywać. Podróże są ważnym elementem jego życia, który może nie daje korzyści finansowych, niemniej jednak z pewnością buduje wspomnienia i sprawia, że jest się bardziej zadowolonym z życia. Podróżowanie buduje nowe relacje, poszerza perspektywy i rozwija inteligencję emocjonalną. Patrząc na to, jak olbrzymi jest świat, nie warto ograniczać się w życiu do obracania się tylko w niewielkim jego fragmencie – najczęściej obejmującym drogę do pracy, szkoły, domu i pobliskich sklepów. Możemy tego pożałować.

3. Strach zamiast ryzyka

Starsi ludzie bardzo często żałują tego, że w pewnym momencie swojego życia nie zaryzykowali, wybierając znaną monotonię zamiast ryzykownej rzeczy, która mogła odmienić ich życie. Czasem warto dać się ponieść żądzom – w końcu prawie każdy błąd da się naprawić. Wysokiemu ryzyku często towarzyszy równie duża nagroda. Aby nie żałować, trzeba spróbować.

4. Samokrytyka

Nigdy nie będziemy już tak młodzi, jak dzisiaj – w tym momencie. Właśnie dlatego nie warto marnować czasu na użalanie się i patrzenie na to, co myślą o nas inni. W końcu oni nie przeżyją naszego życia. Dlatego też warto kontrolować to, co się da i akceptować to, czego się nie da zmienić.

5. Niedocenianie innych

Obecność innych osób docenia się często dopiero wtedy, gdy nie ma ich pośród nas – to prawda, w której w pewnym momencie możemy zdać sobie sprawę. Nie dopuszczajmy więc do tego, by było zbyt późno – słowa „kocham Cię” czy „dobrze, że jesteś” nie kosztują nic, a są w stanie zmienić naprawdę wiele.