Na szacunek zasługuje każdy człowiek. Tym bardziej jeżeli mowa o związkach partnerskich. Często zdarza się jednak tak, że osoby będące w bliskiej relacji, nie tylko nie okazują swojemu partnerowi/partnerce szacunku, ale również wywołują w drugiej osobie brak poczucia własnej wartości.

Druga strona zazwyczaj zgadza się na takie traktowanie i tym samym, niszczy siebie. Bezustannie wybacza, daje kolejną szansę i czeka, aż partner się zmieni. Inni natomiast nie dostrzegają powagi sytuacji w której się znaleźli.

Całej sytuacji nie pomaga fakt, że do niewłaściwego traktowania, łatwo się przyzwyczaić. Jak rozpoznać brak szacunku?

Brak szacunku w związku. 4 niepokojące sygnały mówiące o tym, że partner cię nie szanuje

1. Umniejszanie drugiej osobie

To jednej z pierwszych i bardzo znaczący sygnał ostrzegawczy. Partner/partnerka wytyka każdy, najmniejszy błąd drugiej osobie. Pamiętaj o tym, że partner to osoba, która ma wspierać, podnosić po upadku i mobilizować do działania. Umniejszanie sukcesów to pierwsza oznaka braku szacunku.

2. Obraźliwe słowa i krytyczne uwagi

Nieszanowanie drugiej osoby łatwo poznać po tym, jak się do Ciebie zwraca. Jeżeli zamiast miłych słów słyszysz wyzwiska, oznacza to, że nie jesteś szanowany/szanowana. Warto też spojrzeć na to, jak taka osoba zachowuje się w towarzystwie. Bardzo prawdopodobne jest to, że również za Twoimi plecami rzuca nieprzychylne uwagi na Twój temat.

3. Lekceważenie potrzeb partnera

Zdrowa relacja to taka, w której równie ważne są obie strony związku. Jeżeli partner/partnerka dąży do realizacji tylko własnych pragnień, to sygnał, że coś jest nie w porządku. Potrzeby żadnej ze stron nie mogą być pomijane ani wyśmiewane. Zawsze pamiętaj o tym, że w związku jesteście równi.

4. Nadmierna kontrola

Wydawać by się mogło, że kontrola nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku. Nic bardziej mylnego. Nadmierna kontrola to również brak szacunku. Często jest ona również nieuzasadniona i agresywna, narusza prawo do prywatności każdego człowieka. Pamiętaj, że jesteś autonomiczną jednostką. Przejęcie kontroli może odbywać się poprzez manipulację.

Brak szacunku w związku: Szacunek w związku jest bardzo ważny dla budowania zdrowej i trwałej relacji. Jeśli brakuje szacunku w związku, może to prowadzić do niezadowolenia, konfliktów i trudności w komunikacji. 

Czytaj także: Typy manipulacji w związku, które stosowane są przez zaborczych i niepewnych siebie mężczyzn