Zastanawianie się nad miarę, zwane również overthinkingiem, to zjawisko, które dotyka wielu z nas, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Przejawia się ono w nadmiernym myśleniu o sytuacjach, problemach, relacjach czy decyzjach, często prowadząc do niezdrowego paraliżu, niepokoju i stresem.

W tym artykule postaramy się zbadać przyczyny i konsekwencje overthinkingu oraz przedstawić praktyczne strategie radzenia sobie z tym zjawiskiem.

Czym jest overthinking?

Overthinking to stan, w którym myślimy o sytuacji, zdarzeniu czy problemie w sposób ciągły, wyolbrzymiony i nieproporcjonalny do jego rzeczywistego znaczenia. Przejawia się to często w postaci nieustannego analizowania, przewartościowywania, rozwodzenia się nad szczegółami czy rozważania wszystkich możliwych scenariuszy, co w efekcie może prowadzić do paraliżu decyzyjnego, niskiej samooceny i lęku.

Przyczyny overthinkingu

Przyczyny overthinkingu są zróżnicowane i mogą się różnić w zależności od osoby:

 • Naturalna tendencja do analizowania i głębokiego przemyślania sytuacji
 • Lęk przed porażką lub odrzuceniem
 • Próba uniknięcia błędów i odpowiedzialności za konsekwencje decyzji
 • Wysokie oczekiwania wobec siebie i innych
 • Perfekcjonizm

Overthinking a zdrowie psychiczne

Overthinking może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego. Niektóre z nich to:

 • Wzrost poziomu lęku i stresu
 • Depresja
 • Problemy ze snem
 • Paraliż decyzyjny
 • Utrata pewności siebie i samooceny

Jak rozpoznać overthinking?

Nadmierna analiza może być trudna do rozpoznania, ponieważ często jest postrzegana jako normalna część procesu myślowego.

Jednak istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na overthinking:

 • Częste rozważanie różnych scenariuszy i konsekwencji
 • Ciągłe analizowanie i przewartościowywanie swoich decyzji
 • Trudności z podjęciem decyzji, nawet w błahych sprawach
 • Odczuwanie niepokoju i stresu związanego z myśleniem o przyszłości
 • Trudności z koncentracją na innych zadaniach z powodu zastanawiania się nad jednym problemem

Strategie radzenia sobie z overthinkingiem

Istnieje wiele skutecznych strategii radzenia sobie z nadmierną analizą:

a) Ustalanie limitów czasowych na analizę problemu

Ustalanie granic czasowych na myślenie o problemie może pomóc uniknąć nadmiernego analizowania. Po upływie wyznaczonego czasu, zmuszasz się do podjęcia decyzji lub odłożenia problemu na później.

b) Praktykowanie uważności (mindfulness)

Uważność polega na skupieniu się na chwili obecnej i akceptacji swoich myśli i uczuć. Regularna praktyka uważności może pomóc w zmniejszeniu natężenia myśli i zwiększeniu zdolności do podejmowania decyzji.

c) Prowadzenie dziennika

Pisanie o swoich myślach i uczuciach może pomóc w zrozumieniu i uporządkowaniu swojego wewnętrznego świata. Dziennik może również służyć jako przestrzeń do wyrażania swoich obaw, co może przyczynić się do zmniejszenia overthinkingu.

d) Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu i napięcia związanego z nadmiernym analizowaniem. Ćwiczenia wpływają na wydzielanie endorfin, co może poprawić nastrój i przyczynić się do relaksacji.

e) Rozmowa z kimś zaufanym

Współdzielenie swoich obaw z kimś, komu ufasz, może pomóc w uzyskaniu innej perspektywy i wsparcia emocjonalnego. Często rozmowa z drugą osobą pozwala zobaczyć sytuację z innej strony, co może pomóc w podjęciu decyzji.

Kiedy szukać pomocy profesjonalnej?

Jeśli overthinking utrudnia Ci życie, powoduje poważne problemy zdrowotne lub trwa dłużej niż kilka tygodni, warto rozważyć skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy psychiatra. Terapia może pomóc w zrozumieniu przyczyn nadmiernego analizowania i nauczyć skutecznych strategii radzenia sobie z tym zjawiskiem.

Overthinking, czyli zastanawianie się nad miarę, może prowadzić do niezdrowego paraliżu decyzyjnego, niepokoju i stresu. Aby zmniejszyć skutki nadmiernej analizy, warto poznać i zastosować różne strategie radzenia sobie z tym zjawiskiem, takie jak ustalanie limitów czasowych na analizę problemu, praktykowanie uważności, prowadzenie dziennika, aktywność fizyczna czy rozmowa z kimś zaufanym.

W sytuacjach, gdy overthinking utrudnia codzienne funkcjonowanie i wpływa na zdrowie psychiczne, warto rozważyć skonsultowanie się z profesjonalistą, który może pomóc w zrozumieniu przyczyn tego zjawiska i nauczyć skutecznych strategii radzenia sobie z nim. Pamiętaj, że zdrowe podejście do rozważania problemów i podejmowania decyzji jest kluczowe dla utrzymania równowagi emocjonalnej i dobrego samopoczucia.