Toksyczne osoby są perfidne, wykorzystują słabości innych, chcą zaspokajać swoje egoistyczne potrzeby i czerpać z innych jak najwięcej. To tzw. wampiry energetyczne. Warto trzymać się od nich z daleka. Jak jednak to zrobić?

Wiele osób początkowo nie zauważa, że tkwi w toksycznej relacji. Zwykle zbyt późno dociera do nas, że jesteśmy manipulowani, wykorzystywani przez osobę, która miała się o nas troszczyć i być nam bliska. Trzeba jak najszybciej wyplątać się z tego układu. Oczywiście w najinteligentniejszy sposób.

1. Przestań usprawiedliwiać toksyczne zachowanie drugiej osoby

Toksyczne osoby posiadają umiejętność wykorzystywania gorszych emocjonalnie chwil. Możesz poczuć się wtedy wyjątkowo i postrzegana jako ważna dla nich osoba. To jednak zwykle trwa bardzo krótko. Toksyczni ludzie nie mają motoru do zmiany, gdy pochwala się ich zachowanie.

Podstawą jest, aby wytykać im błędy, nie traktować jak jajko i nieustannie wybaczać ich agresywne zachowania wobec siebie. Nikt nie zasługuje, aby go tak traktować.

Czasem najlepszym sposobem jest po prostu odpuszczenie, pokazanie granic i wycofanie się z takiej relacji raz na zawsze.

2. Walcz o siebie

Wiele jest osób, które zrobią wszystko, aby osiągnąć osobiste korzyści. Będą oczerniały Cię w towarzystwie, nie będą oddawały pożyczonych pieniędzy czy będą wywoływać u Ciebie ciągłe poczucie winy. Absolutnie nie należy takiego zachowania akceptować. Należy mówić wprost, co myślisz, otwarcie przyznawać, że wiesz, że druga osoba obgaduje Cię wśród znajomych. Warto przy okazji otworzyć się na pomoc takiej osobie, ale z dużą dozą rozwagi.

3. Zakończ relację

Są osoby, które każde słowo będą w stanie obrócić przeciwko Tobie, podważą każdy argument, aby tylko się wybielić. Jeżeli taka sytuacja jest dla Ciebie nie do zaakceptowania, zakończ relację zanim rozwinie się na dobre.

Kiedy odsuniesz się od toksycznej osoby, zaczniesz oddychać pełną piersią. Musisz wykazać się siłą i kontrolować swoje życie. Trzeba pamiętać, że odsuwając się od toksycznej osoby, wcale nie życzysz jej źle, ale przede wszystkim dbasz o własny komfort i spokój.

4. Nie bierz do siebie toksycznego zachowania

Toksyczni ludzie uwielbiają wzbudzać poczucie winy w swoich ofiarach. Działają w tym zakresie bardzo skutecznie. Często sama sugestia, że to Ty robisz coś złego, jest uderzeniem w pewność siebie i podkopaniem ustalonych wartości. Nigdy nie należy do tego dopuszczać. Nie należy brać takich sytuacji do siebie. Nawet, jeżeli poczujesz się osobiście urażony, zwykle nie ma to z Tobą nic wspólnego.

5. Czas jest najlepszym lekarstwem

Trudno jest uwolnić się z toksycznej relacji. Warto jednak zadbać o siebie, odpocząć, zregenerować się. Najistotniejsze jest nieuleganie emocjom, nastrojom manipulacyjnym. Potrzebujesz czasu dla siebie, aby zastanowić się nad dalszym kontynuowaniem relacji i uporaniem się z nieodpowiednimi zachowaniami. Bez zewnętrznej presji i nacisków osoby toksycznej, bez problemów znajdziesz rozwiązania i ustalisz mechanizmy obronne, dzięki którym manipulacja nie będzie na Ciebie oddziaływała.