Nieustanne próby dopasowania się do otoczenia są męczące i sprawiają, że nie jesteś w stanie być sobą. Kiedy opinia innych staje się ważniejsza niż twoje potrzeby i pragnienia, nie jesteś w stanie realizować własnych marzeń i być szczęśliwym.

Jeżeli poczujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem i pozwalasz innym wpływać na swoje decyzje, koniecznie przypomnij sobie poniższe powody, dla których warto żyć po swojemu!

Opinia innych, a powody, dla których warto żyć po swojemu!

1. Tylko ty ponosisz wszystkie konsekwencje swoich decyzji

Pamiętaj – jesteś jedyną osobą, z którą spędzisz całe swoje życie, i jedyną osobą, która będzie musiała się mierzyć z konsekwencjami wszystkich twoich decyzji. Oczywiście, warto rozmawiać z osobami, którym ufasz i dzielić się swoimi obawami i przemyśleniami.

Jeśli jednak dostaniesz jakieś rady lub sugestie, to pamiętaj, że ostateczna decyzja zawsze należy do ciebie i to ty będziesz ponosić konsekwencje swoich wyborów.

2. Twoje życie nie musi wyglądać tak, jak życie innych osób

Radząc i wydając opinie na różne tematy, zawsze patrzymy przez pryzmat swoich doświadczeń oraz wyobrażeń. Twoi znajomi, rodzina i przyjaciele też tak robią! Oznacza to, że kiedy dzielisz się swoimi troskami, to każdy, kto będzie ci radził, będzie patrzył na twoją sytuację subiektywnie. Pamiętaj, że to co dobre dla innych, nie musi być dobre dla ciebie.

Ktoś świetnie się odnajduje jako rodzić trójki dzieci? To świetnie, ale nie znaczy, że ty też musisz mieć potomstwo. Ktoś pracuje na etacie, a ty myślisz o założeniu własnej firmy? Jeżeli czujesz, że to twoja droga – zrób to, nie zważając na cudze opinie.

3. Nie jesteś w stanie wszystkich zadowolić

Choćbyś się dwoił i troił, nie będziesz w stanie dopasować się do oczekiwań każdej jednej osoby, mającej opinię na temat twojego życia. Przyjaciółka może ci mówić, że powinieneś zmienić pracę, brat namawiać do przeprowadzki za granicę, a rodzice naciskać na założenie rodziny.

Nie daj innym kierować twoim życiem i decydować o tym, co powinno być dla ciebie ważne. Wszystkich i tak nie zadowolisz, a próbując sprostać cudzym oczekiwaniom staniesz się zgorzkniały i nieszczęśliwy.

4. Opinia innych: im więcej się nią przejmujesz, tym bardziej boisz się podejmować decyzje

Poświęcając czas na analizowanie cudzych opinii na twój temat, nie będziesz w stanie skupić się na działaniu. Bojąc się oceny i krytyki, przestaniesz podejmować decyzje i nie będziesz w stanie się rozwijać.

5. To ty jesteś osobą, która zna się najlepiej 

Nawet najbliżsi ludzie z twojego otoczenia nie znają cię tak dobrze, jak ty znasz samego siebie. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy ktoś nie ma racji wydając opinie na temat twojego życia, zastanów się, jak dobrze ta osoba cię zna.

Uwagi bliskich, warto przeanalizować, ponieważ przyjaciele i rodzina często potrafią spojrzeć z dystansu na twoje smutki i problemy. Ostatecznie jednak, to ty wiesz, czy czyjaś rada ma sens i faktycznie pasuje do twojej sytuacji.

6. Masz tylko jedno życie!

Choć może się to wydawać banalne, to kiedy uświadomisz sobie, że życie masz tylko jedno, przestaniesz przejmować się cudzymi opiniami i nabierzesz odwagi do podejmowanie decyzji, które będą zgodne z twoimi potrzebami!

Książka „Cisza leczy duszę” już w sprzedaży!

Cisza leczy duszę – zamów książkę