Nasz poziom samooceny wpływa na wiele czynników. Jednym z nich jest stabilność emocjonalna. Idąc tym tropem, im samoocena jest niższa, tym mniejsza jest też szansa na stabilność emocjonalną. Na szczęście, pewne zachowania osób znajdujących się w naszym otoczeniu pozwalają nam zorientować się na czas w tym problemie. Które z nich, bardziej niż inne świadczą o niestabilności emocjonalnej?

1. Moc kompleksów

Nie można utrzymywać, że sam fakt posiadania kompleksów świadczy o niestabilności emocjonalnej. Trudno przecież nie zgodzić się z tym, że wszyscy chcemy dobrze wyglądać, być lubiani i doceniani. Osoby dojrzałe mają jednak świadomość tego, że kompleksy są czymś naturalnym. Mają je wszyscy, w tym również osoby, których się o to nie podejrzewa. Osoby niestabilne emocjonalnie nie postrzegają jednak kompleksów w ten sposób. One nieustannie porównują się do innych i zawsze są w stanie znaleźć w sobie to, co złe.

2. Pragnienie popularności

Dążenie do bycia popularnym, podobnie jak kompleksy, to cecha łącząca większość ludzi na świecie. Nie oznacza to jednak, że czymś naturalnym jest nieustanne zwracanie uwagi na to, że ktoś jest bardziej popularny. Tymczasem taka właśnie tendencja cechuje osoby niestabilne emocjonalnie nieustannie analizujące poziom swojej popularności. Jest to szczególnie dobrze widoczne na mediach społecznościowych – nie bez przyczyny nazywanych kreatorem życia.

3. Trudność godzenia się z odmową

Jak rozpoznać osobę niestabilną emocjonalnie? Wielu ekspertów uważa, że wystarczy czegoś jej odmówić, aby zburzyć długo budowaną fasadę. Osoba taka często traktuje odmowę jako atak w swoim kierunku. Ma problemy z przyjęciem jej do wiadomości i często się obraża.

4. Zbytnie przejmowanie się tym, co sądzą inni

Osoby dojrzałe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że trudno liczyć na poklask w przypadku każdej podejmowanej przez siebie decyzji. Niestabilność emocjonalna objawia się obsesyjnym myśleniem o tym, jak będzie się ocenionym. W pewnym momencie takie podejście zaczyna paraliżować i utrudnia normalne funkcjonowanie.

5. Nieustanna zazdrość

Myślenie o tym, że inni mają nieco lepsze życie niż my nie jest niczym zaskakującym. Taki wizerunek kreują choćby media społecznościowe. Czym innym jest jednak westchnięcie z zazdrością po obejrzeniu zdjęć znajomego z egzotycznej wycieczki, a czym innym – nieustanne zazdroszczenie kolejnym osobom i przeżywanie ich sukcesów jako własnych porażek. Niestety, osoby niestabilne emocjonalnie mają tendencję do takiego zachowania.

6. Postrzeganie najbliższych jako swojej własności

Osoby mające problem ze stabilnością emocjonalną, mają też problem ze zrozumieniem, że bliscy wcale nie należą wyłącznie do nich. Miłość i szacunek są dla nich równoznaczne z nieustannym byciem przy sobie i akceptowaniem każdej decyzji. Niestety, trudno liczyć na to, że inni będą czuć się w takiej relacji komfortowo.