Nie jest możliwe, by każdy związek przetrwał. Czasem odległość, otoczenie, różne inne okoliczności sprawiają, że uczucie po prostu wygasa, lub konieczna jest rezygnacja z niego. Często człowiek w wyniku zabiegania, skupienia się na problemach dnia codziennego nie dostrzega sygnałów, które niemal zawsze w sposób jasny wskazują, że pora odpuścić i zrezygnować z danej relacji.

Pamiętajmy, że związki nie umierają same. Najczęściej zabijamy je egoizmem, zaniedbaniem, kłamstwami i tajemnicami.

Poznaj 8 sygnałów, które świadczą o tym, że pora odpuścić. 

1. Wypowiadane słowa i deklaracje nie mają pokrycia w czynach

Nie da się zaufać osobie, która mówi i obiecuje jedno, a robi zupełnie co innego. Kłamstwo nigdy nie da poczucia bezpieczeństwa ani pewności, że można liczyć na drugą osobę w chwili potrzeby. Lepiej odpuścić w momencie, kiedy pojawią się pierwsze kłamstewka, nawet jeśli wydają się błahe.

2. Brak zaufania do partnera

Każda relacja międzyludzka opiera się na zaufaniu. Jeśli nie ma tego elementu, nie ma mowy o udanym związku. Czas zawsze weryfikuje, kto jest wart zaufania, a komu lepiej nie ufać.

3. Brak szacunku ze strony partnera

Związek powinien opierać się na wzajemnym szacunku. Jeśli partner nie okazuje Ci go, a nawet zaczyna ignorować Ciebie i Twoje potrzeby, a niekiedy zaczyna odnosić się do Ciebie z pogardą – uciekaj. Taki związek nie ma żadnych szans na szczęście, a z czasem może doprowadzić wręcz do zagrożenia. Będąc w związku, w którym nie otrzymuje się szacunku, z czasem pojawia się brak poczucia własnej wartości, co pociąga za sobą kolejne niepokojące zjawiska.

4. Jego/jej szczęście jest ważniejsze niż Twoje własne

Jeśli zauważasz, że stopniowo zaczynasz rezygnować ze swoich pasji, zainteresowań, zmieniasz swój styl życia i bycia tylko po to, by zadowolić partnera – prawdopodobnie uległaś/uległeś jego/jej presji i w wasz związek wkradła się rutyna, która stanowi poważne zagrożenie niemal każdego związku. Zaczynasz unikać za wszelką cenę nawet najmniejszego ryzyka, bojąc się konsekwencji swojego działania i decyzji, przez co pozbawiasz się szansy na piękne, często szalone chwile i wspomnienia.

5. Partner jawnie próbuje Cię zmienić

Jeśli zauważasz, że partner lub partnerka próbują zmienić Cię na swoje „upodobanie”, zastanów się, dokąd ta relacja zmienia. Osoba, która ma szczere i czyste intencje zaakceptuje Cię takiego/taką, jakim jesteś i nie będzie wymagać od Ciebie zmiany swojego wyglądu czy zachowania.

6. Seks to tylko doznania fizyczne

Seks jest scaleniem w każdym związku, a także sposobem na rozładowanie napiętej atmosfery. Jednak jeśli partner zaczyna postrzegać jedynie Twoją urodę, walory fizyczne, zastanów się, czy ten związek ma szansę. Nikt nie chce bowiem być trofeum dla drugiej osoby, bowiem uroda z wiekiem przemija, a charakter zostaje.

7. Nie możesz pozbyć się wspomnień

Zaczynasz dostrzegać, że żyjesz jedynie wspomnieniami z minionych już sytuacji waszego związku, prawdopodobnie uczucie pomiędzy Wami zaczęło wygasać, a Ciebie nie cieszy już jak kiedyś, nie przynosi Ci nic nowego.

8. Naciskasz na miłość za wszelką cenę

Robisz wszystko, by druga strona za wszelką cenę z Tobą została, często nawet wbrew sobie. Zatrzymywanie przy sobie na siłę drugiej osoby nie niesie za sobą nic dobrego i warto odpuścić.