Wiele osób zapewne bardzo często zastanawia się, jaki jest nasz typ związku, jak również jak w najlepszy sposób można go określić? Wpływ na określenie rodzaju związku mają w dużej mierze kryzysy, z jakimi w chwili obecnej musimy się zmagać, a dodatkowo to, czy są one normą, czy czymś stałym, do czego powinniśmy się przyzwyczaić? Czy może nasza relacja nie jest jednak tą, w której powinno się tkwić? Bowiem czasami zdarzają się sytuacje, gdy jednak należy stanąć z boku i przyjrzeć się temu z innej perspektywy, aby móc w odpowiedni sposób pewne rzeczy nazwać.

1. Relacja rywalizująca

Taka relacja to nic innego, jak funkcjonowanie w ciągłym napięciu. Związek taki tworzą zazwyczaj dwie osoby, które charakteryzują się bardzo silnymi osobowościami, które w następstwie takiego dobrania w sposób nieustanny starają się w niezdrowy sposób przejąć kontrolę nad związkiem, a swą samoocenę starają się opierać na tym, że za każdym razem prym wiodą nie tylko ich pragnienia, ale także cele, a sam związek służy wyłącznie do ich realizacji.

2. Relacja aktywna

W przypadku posiadania tzw. aktywnego partnera, należy powiedzieć, że spoczywa na nim duży ciężar utrzymania związku. Chodzi tutaj także o względy finansowe. Z kolei druga osoba jest pasywna, wobec tego pozwala się sobą opiekować, a to z kolei powoduje, że nie próbuje wychodzić z jakąkolwiek większą inicjatywą.

3. Relacja agresywna

W tej sytuacji zastraszający partner jest wyłącznie tyranem, który wykazuje spore problemy związane z radzeniem sobie przede wszystkim ze złością, jak również z dużą dozą agresji. Może to być spowodowane na przykład tym, że może dorastał w domu, w którym jedno z jego rodziców było również człowiekiem przemocowym i w ten sposób nasz partner/partnerka nauczył się z taką osobą identyfikować.

4. Relacja akceptująca/zrównoważona

To nic innego, jak relacja, w której partnerzy są w stanie tworzyć ze sobą zgrany zespół, ponieważ w idealny sposób się uzupełniają nawzajem. Oboje są w stanie w pełni rozpoznać, jak również zaakceptować swoje mocne strony, dlatego też są dla siebie odpowiednim wsparciem. Pomagają sobie nawzajem, jeżeli chodzi o realizację pragnień, jak również wszelkich celów i w ten sposób są w stanie rozumieć potrzeby drugiej osoby.

5. Relacja równoległa

Constans – tak w odpowiedni sposób można określić relację, która jest oparta na funkcjonowaniu równoległym. W takim związku bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek kłótnie, występuje w nim za to wiele wspólnych rzeczy, ciekawych pasji, jak również dużo powodów do interesujących rozmów. To związek, który działa na tak zwanym autopilocie, w którym oboje partnerów są w pewnym sensie bardziej współlokatorami niż kochankami. Są tacy, którzy próbują wejść w taki rodzaj związku świadomie, jako już w pełni dojrzałe osoby, które po prostu obawiają się, że zostaną samotne na starość.

6. Relacja otwarta

Otwarty związek to nic innego, jak relacja dwóch osób, które żyją w dość oryginalny sposób i nie lubią tradycyjnych relacji, gdyż odpowiada im swoboda i przeżywanie nowych przygód.