Toksycznych ludzi spotykamy wszędzie, ale bardzo często można ich spotkać w rodzinnym domu. Co można robić, w końcu rodziny się nie wybiera. Sam pomysł, że możemy być oddzieleni od członków rodziny, wydaje nam się z góry nielogiczny i bezsensowny.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że nasze głowy są przepełnione oczekiwaniami społecznymi i boimy się negatywnych reakcji otoczenia na fakt, iż nie mamy kontaktu z bliską nam osobą z rodziny. Ale jeśli kontakt z członkiem rodziny ma sprawiać tylko ból, a po tego typu kontakcie prześladuje nas zły nastrój, to warto zawalczyć o siebie i odciąć się od takiej osoby.

1. Nie zasługujemy na to aby ktoś nas krzywdził

Nie zasłużyłeś na cierpienie, jeśli nie zrobiłeś nic złego. Tak jak ja, nie zrobiłem nic, co zasługiwałoby na przemoc, jaką wyrządziła mi moja matka. Byłem niewinnym i kochającym dzieckiem. To ktoś inny ją skrzywdził. Wiele wycierpiała przed zerwaniem z ojcem alkoholikiem, ale to nie była moja wina. Ja też z nim żyję, też cierpię i to o mnie powinna dbać.

2. Najważniejsza jest wolność

Nie odpowiadam za zachowanie mojej mamy. Każdy chce beztroskiego dzieciństwa i chce je mile wspominać. Ale tak niestety nie było i nie mogę tego zmienić. Nie mogę pozwolić im więcej mnie skrzywdzić.

Nie masz obowiązku utrzymywania kontaktu z rodziną, jeśli sprawia ci to ból. Nawet jeśli wcześniej wiele dla ciebie zrobili to masz prawo zamknąć drzwi o nazwie „przeszłość”.

3. Nie zwracaj uwagi na więzy krwi

Niektórzy mogą być okrutnie traktowani przez swoich krewnych. A czasem obcy nam ludzie sprawiają, że jesteśmy dla nich, a oni dla nas bezpieczną przystanią miłości.

Każdy ma prawo wybrać swoją rodzinę i nie być skazanym na to, co narzuciło pokrewieństwo.

4. Nie bój się zmian i ich skutków

Zerwanie z kimś kontaktu może przynieść dalsze zmiany. Możesz także stracić inne osoby, które pozostaną po stronie drugiej osoby. Zaakceptuj to, nie możesz tego kontrolować Nie jesteś egoistą i rób to, co jest dla ciebie najlepsze. Być może ludzie, którzy cię opuścili z powodu twoich decyzji, nie byli już dla Ciebie aż tacy dobrzy.

5. Uzależnienie się od kogoś to mit

Przestań myśleć, że jeśli tylko cię kochają i zależy im na tobie, na pewno się zmienią. Ich działania nie mają z tobą nic wspólnego. Nie zakładaj, że wpłynąłeś na ich zachowanie. Ten sposób myślenia jest typowy dla żon alkoholików, które wierzą, że wszystko zależy od nich.

Pożegnanie boli i na początku nie jest łatwo. Ktoś, kto był obecny w twoim życiu przez długi czas, będziesz tęsknił i będziesz chciał wrócić. Ale to wszystko minie i w końcu cierpienie odejdzie i poczujesz się lepiej.