Każdy z nas marzy o miłości i szczęśliwym związku, w którym będziemy się czuli spełnieni, kochani i szanowani. Niestety, zdarza się, że w takim związku tracimy samych siebie, swoją tożsamość, marzenia i cele życiowe. Związek, w którym jedna osoba staje się dla drugiej całym światem, a ta druga traci swoją indywidualność, zazwyczaj prowadzi do frustracji, gniewu i bólu. W tym artykule omówimy, dlaczego związek, w którym tracisz siebie, nigdy nie będzie udany i jak odzyskać siebie.

Jakie są objawy związku, w którym tracisz siebie?

Objawem takiego związku jest poczucie, że tracisz kontrolę nad swoim życiem. Zaczynasz rezygnować z własnych planów, marzeń i celów, by zadowolić partnera. Z czasem przestajesz rozwijać się jako osoba, bo twoim jedynym celem staje się zadowolenie partnera.

Zaczynasz działać tak, jak chce twoja druga połówka, nie biorąc pod uwagę swoich potrzeb i pragnień. Kolejnym istotnym punktem jest poczucie, że twoja druga połówka jest ważniejsza niż ty.

Robisz wszystko, by partner był zadowolony i szczęśliwy, a ty jesteś gotowy na poświęcenia. Z czasem zaczynasz czuć się bezwartościowy, bo twoje potrzeby i pragnienia nie są dla partnera tak ważne, jak jego.

Związek, w którym zatracamy samych siebie – przyczyny

Przyczyn takiego związku jest wiele. Często zdarza się, że jedna osoba wchodzi w związek, by znaleźć kogoś, kto uzupełni jej braki i potrzeby. Szuka w partnerze wsparcia, uwagi i miłości, której brakuje jej w życiu. Z czasem zaczyna robić wszystko, by partner był zadowolony i szczęśliwy, bo tylko wtedy czuje się ważna i potrzebna. Innym powodem jest brak pewności siebie i niskie poczucie wartości.

Osoby, które mają niską samoocenę, zazwyczaj zaczynają tracić siebie w związku, bo boją się, że nie są wystarczająco dobre dla swojego partnera. Zaczynają udawać kogoś, kim nie są, by tylko zyskać akceptację i miłość partnera. Z czasem tracą swoją indywidualność i stają się tak samo nieszczęśliwe, jak przed rozpoczęciem związku.

Kolejną przyczyną jest brak komunikacji i szacunku w związku. Często zdarza się, że jedna osoba zaczyna narzucać swoje zdanie i potrzeby, nie zwracając uwagi na to, co druga osoba czuje i myśli. To prowadzi do braku szacunku i wykluczania drugiej osoby z decyzji dotyczących związku. Z czasem druga osoba zaczyna czuć się jak marionetka w rękach partnera i traci swoją tożsamość.

Jak odzyskać siebie w związku?

 

Odzyskanie siebie w związku to proces trudny i wymagający, ale możliwy do osiągnięcia. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  • Uświadom sobie, co jest dla ciebie ważne. Zastanów się, co naprawdę chcesz w życiu, jakie masz cele i marzenia. Przestań koncentrować się na potrzebach partnera i skup się na sobie.
  • Komunikuj swoje potrzeby i pragnienia. Nie bój się wyrażać swojego zdania i mówić o tym, co cię interesuje. Szukaj kompromisów i szanuj zdanie drugiej osoby.
  • Znajdź czas dla siebie. Znajdź czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Szukaj okazji do spędzania czasu sam na sam ze sobą, by lepiej poznać swoje potrzeby i cele.
  • Szukaj wsparcia. Porozmawiaj z przyjaciółmi lub rodziną o swoich problemach. Szukaj osób, które cię wspierają i rozumieją.

Czytaj także: Dojrzały związek: jak dostrzegać piękno w życiu codziennym i budować trwałe relacje?