Nawet te nieudane finalnie związki, wyposażają nas w cenne umiejętności, dlatego nie należy bać się popełniania błędów w relacji. Koniecznie zapoznaj się więc z tymi zaprezentowanymi poniżej.

Ich popełnianie dotyczy większości z nas, zwłaszcza w pierwszym związku. Ważne jest natomiast to, aby nauczyć się wyciągania mądrych wniosków na przyszłość. 

1. Wiara w związek na zawsze 

Zarówno kobiety, jak mężczyźni wierzą bezgranicznie w to, że związek będzie związkiem na zawsze. Nawet jeżeli wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że najprawdopodobniej tak nie będzie, motyle w brzuchu pozwalają nam uwierzyć w słodkie kłamstwo miłości na zawsze.

I choć niekiedy, pierwsze, nawet trudne związki kończą się trwałym uczuciem, należy to raczej traktować jako wyjątek od reguły. Niemniej jednak, wiara w to, że związek jest na zawsze, uczy nas poważnego podchodzenia do relacji.

2. Wymagaj dużo od niego, ale i od siebie!

Związek to nie tylko słodkie słówka i zapewnianie się o wzajemnej miłości. To także wymagania i oczekiwania. Śmiało komunikuj więc swoje potrzeby i oczekuj ich zaspokojenia. Nie zapominaj jednak o tym, że musisz wymagać sporo także od samego siebie.

Najprawdopodobniej okaże się, że Twoja druga połówka nie jest w stanie zadowolić Cię w stu procentach. Tobie również się to nie uda. Zyskacie jednak cenną lekcję na przyszłość. 

3. Zatrać się w miłości 

Zatracenie się w miłości brzmi pięknie, czyż nie? Nie oznacza to jednak, że są to wyłącznie motyle w brzuchu i rumieńce na policzkach. To często brak czasu dla przyjaciół, a także porzucenie swoich zainteresowań. Jeśli popełnisz ten błąd, nie martw się! Szybko zauważysz, że nawet najlepszy związek nie może odbierać Ci znajomych ani hobby. 

4. Czekaj aż on się domyśli 

Mówi się, że mężczyznom wszystko należy komunikować wprost, bo inaczej się nie domyślą. Czy tak jest naprawdę? Być może, ale odnosi się to często także do kobiet. Jeżeli jednak popełni się błąd, o którym mowa, będzie to świetna nauczka na przyszłość.

5. Stawiaj jego potrzeby na pierwszym miejscu

W związkach, zwłaszcza pierwszych, nierzadko stawia się potrzeby partnera na pierwszym miejscu. Może to wyjść na dobre, jeśli on robi to samo.

Mimo wszystko, nie powinno się zapominać o tym, że samemu również posiada się potrzeby, których zaspokojenie gwarantuje szczęście w relacji. Nauczysz się tego, jeśli nie w pierwszym, to w kolejnym związku.

6. Udawaj, że jest dobrze 

Wielu z nas jest tak odurzonych pierwszym uczuciem, że nie komunikuje wprost swojego niezadowolenia. Ukochany narusza Twoje granice, a Ty udajesz że jest dobrze? Nie martw się! W przyszłości nauczysz się domagać tego, co Ci się należy.

Przyzwyczaisz się również do tego, że bez komunikowania niezadowolenia, nie da się często zbudować trwałej i szczęśliwej relacji.

Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane w związkach, które zawsze prowadzą do rozstania