Seks jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Pomimo że nie jest on niezbędny do przeżycia, to jego brak może powodować obniżenie nastroju, gorsze samopoczucie, a nawet podatność na infekcje. Badania wykazują, że szczególnie narażoną płcią są w tym aspekcie mężczyźni, jednak panie brak seksu odczuwają także bardzo mocno.

Kiedy kobieta odczuwa, że brakuje jej seksu?

Wiek jest jednym z czynników, który może odgrywać rolę w zmniejszeniu zainteresowania seksem u kobiet. Wraz z postępem wieku, poziom hormonów ulega zmianie, co może mieć wpływ na libido. Jednak nie wszystkie kobiety doświadczają spadku pożądania seksualnego wraz z wiekiem. Dla niektórych może to być nieistotne, a dla innych spadek zainteresowania seksem może pojawić się dopiero w trakcie późnej starości.

Osoby przyzwyczajone do seksu rozłąkę mogą jednak znosić zdecydowanie gorzej. Według badań, kobiety lubiące się kochać odczuwają brak seksu po 2 miesiącach od abstynencji. Pod tym względem, potrzebują one współżycia w mniejszym stopniu niż mężczyźni, jednak brak seksu może powodować u nich rozdrażnienie oraz bardzo złe samopoczucie. Dlatego też długie przerwy od współżycia nie są dla nich wskazane. 

Brak seksu: w jakim wieku może wystąpić niechęć do seksu u kobiety?

Brak zainteresowania seksem u kobiet może wystąpić w różnych momentach życia i jest zależny od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w jakim konkretnym momencie kobietom zaczyna brakować seksu. Ważne jest zrozumienie, że każda kobieta ma prawo do swobody wyboru i kontroli nad swoją seksualnością, dlatego też kwestie współżycia są bardzo indywidualne.

Czynniki takie jak zdrowie fizyczne i emocjonalne, stres, zmęczenie czy problemy związane ze związkiem mogą mieć wpływ na pożądanie seksualne kobiet i przyczyniać się do braku zainteresowania seksem. Nierzadko brak zainteresowania erotyką ma wyłącznie charakter przejściowy, jednak zdarza się, że niechęć do seksu jest permanentna. Do takich sytuacji może dojść chociażby w przypadku przeżycia traumatycznych doświadczeń, takich jak gwałt czy molestowanie. 

Brak seksu: Dlaczego kobiety rzadziej potrzebują seksu niż mężczyźni?

Mężczyźni potrzebują seksu bardziej od kobiet, ponieważ mają silniejsze libido i większe potrzeby seksualne niż kobiety. To częściowo wynika z biologicznych różnic płciowych. Mężczyźni wytwarzają spore ilości testosteronu – hormonu związanego z pożądaniem seksualnym, co przyczynia się do większej częstotliwości myśli o seksie i większego zainteresowania nim.

Jednak nie oznacza to, że wszyscy mężczyźni mają takie same potrzeby seksualne, ponieważ również istnieje duże zróżnicowanie między konkretnymi jednostkami.

Zobacz także: Gdy chodzi o seks – niekiedy również mężczyźni potrafią użyć słowa „nie”.