Rozstanie jest procesem emocjonalnym, który wymaga czasu, zrozumienia i samoopieki. Ważne jest, aby dać sobie czas na leczenie i przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Wsparcie bliskich osób, terapia lub grupy wsparcia mogą być również pomocne w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z rozstaniem. Poniżej prezentujemy 7 porad, dzięki którym pójdziesz dalej

Rozstanie z ukochaną osobą może być jednym z najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi możemy się zmierzyć. Bez względu na przyczynę rozstania, może ono wywoływać silne emocje, które przytłaczają nas i wpływają na nasze samopoczucie.

Rozstanie oznacza koniec intymnej relacji, którą budowaliśmy przez pewien czas, i wymaga od nas zaadaptowania się do nowej rzeczywistości. W takim momencie możemy odczuwać poczucie utraty, smutku, samotności, a nawet zagubienia.

1. Pozbądź się rzeczy przypominających o tym, że się rozstaliście

Nigdy o nim/o niej nie zapomnisz, jeśli będziesz ciągle wspominać wasz związek, patrząc na jego/jej rzeczy, oglądając wspólne zdjęcia lub przeglądając pamiątki związane z byłym partnerem. Więc najprościej mówiąc, po prostu wyrzuć je na śmietnik lub spal, aby raz na zawsze zamknąć ten rozdział.

Jednak jeśli szkoda Ci ich wyrzucać, to możesz zebrać je do pudełka i zanieść na strych lub do piwnicy. Aby za parę lat wspominać ten związek już tylko jako lekcję, albo odległą przygodę.

2. Rozstanie: Usuń byłego partnera ze swojego życia

Śledzenie go/jej w mediach społecznościowych i oglądanie zdjęć, jak świetnie się bawi wśród innych osób na pewno nie sprawi, że o nim/niej zapomnisz, wręcz przeciwnie, będziesz czuć się jeszcze gorzej. Dlatego przestań to robić, jak również przestań spotykać się z jego/jej bliskimi i znajomymi. Wykorzystaj ten czas np. na aktywność fizyczną w formie spaceru lub treningu.

3. Rozstanie: Pozwól sobie na chwilę słabości

Leż w łóżku, jedz lody i oglądaj smutne filmy lub komedie romantyczne, jednak tylko do pewnego momentu. Nie możesz wiecznie się zadręczać tym, co już przeminęło. Pozwól sobie na chwilę zapomnienia, ale miej w tym umiar i granice. Każdy potrzebuje czasem odreagować, zwłaszcza po rozstaniu.

4. Zapomnij o tym, jak spędzaliście czas razem

Przestań odwiedzać wspólne miejsca, do których razem chodziliście. Zamiast oglądać filmy i seriale, które oboje lubiliście, zacznij nowy rozdział w swoim życiu i oglądaj tylko nowe filmy, takie których jeszcze nie widziałeś/widziałaś. Odwiedzaj tylko nowe i nieznane miejsca. Dzięki temu poszerzysz swoje perspektywy.

5. Wyjdź do ludzi

Jeśli tylko nadarzy się okazja, aby poznać nowe osoby lub wyjść z domu, to skorzystaj z tego. Idź na imprezę, pokaż się na przyjęciu urodzinowym lub właśnie spotkaj się ze znajomymi. Ciągłe leżenie w łóżku i nie przekraczanie progu swojego pokoju nie uśmierzy bólu po rozstaniu.

6. Rozstanie: Skorzystaj z wolności

Przypomnij sobie, kiedy nie mogłaś/mogłeś iść tam, gdzie chciałaś/chciałeś, bo mieliście akurat wspólne wyjście i nie chciałaś/chciałeś się wyłamywać. Pomyśl o tym teraz i skorzystaj z tego, że możesz robić na co masz ochotę i nie musisz słuchać pretensji drugiej osoby i się do niej ograniczać. Wreszcie pomyśl tylko o sobie.

7. Pogódź się z tym

Aby iść dalej, musisz zrozumieć, że to już zamknięty etap. Nie obwiniaj o rozstanie siebie ani byłego, po prostu pomyśl, że tak miało być, zaakceptuj to. Przecież, gdybyście byli sobie pisani – bylibyście razem. Może czeka na Ciebie ktoś wyjątkowy, dzięki komu ostatecznie zapomnisz o byłym/byłej.

Zobacz także: 7 sygnałów, które pokazują, że to czas na rozstanie