Bierna agresja (inaczej pasywna agresja) to zachowanie, którego celem jest zranienie partnera i sprowokowanie kłótni. Może pojawić się także w tych związkach, które uznawane były za dobre. Często jej podłożem jest rosnąca frustracja i skrywanie negatywnych emocji. Zdarza się, że jej źródła należy szukać w dzieciństwie. Szczególnie wtedy, gdy ktoś jako dziecko zmuszany był do skrywania swoich uczuć.

8 sygnałów wskazujących na bierną agresję w związku

W związkach, w których pojawiają się zachowania pasywno-agresywne (bierna agresja), obserwuje się przynajmniej kilka z poniższych sygnałów:

1. Ataki słowne w postaci niestosownych żartów lub nadmiernej krytyki.

Osoba biernie agresywna poniża swojego partnera i na każdym kroku pokazuje swoją wyższość (np. Jak zwykle ci się nie udało). Ponadto, teoretycznie w formie żartu naśmiewa się z jego wad (często dotyczących wyglądu).

2. Bierna agresja: Ciche dni

Partner, który jest agresywny, często bez powodu zachowuje się obojętnie. Nie chce rozmawiać, a wszelkie próby nawiązania kontaktu odbiera jako atak.

3. Manipulacja i wzbudzanie poczucia winy

Ofiara biernej agresji poddawana jest przez partnera manipulacji. Celowo wywołuje on u niej wyrzuty sumienia, chociażby wtedy, gdy spędza czas na przyjemnościach. 

4. Zgrywanie ofiary

Agresor będzie udawał, że jest ofiarą w związku. Często, szczególnie publicznie, będzie opowiadać o tym, że jest obwiniany o wszystko i stawia się przed nim zbyt wysokie wymagania.

5. Sabotaż

W skrajnych sytuacjach osoba biernie agresywna będzie sabotować wszystkie działania swojego partnera, np. chować kluczyki, gdy ten się śpieszy lub zapominać o kupnie czegoś ważnego.

6. Bierna agresja: Szantaż emocjonalny

Agresorzy często szantażują swoich partnerów. Stosują groźby samookaleczenia i udają, że partner jest winien tego, w jakim stanie psychicznym się znaleźli.

7. Uprzykrzanie życia

Osoba stosująca przemoc psychiczną doskonale wie, jak wyprowadzić swojego partnera z równowagi. Ucieka się do złośliwości, a gdy zwróci się jej uwagę, udaje, że nie wie, o co chodzi. Najczęściej też robi z siebie wtedy ofiarę.

8. Upór

Agresor nie zna słowa kompromis. Torpeduje wszystkie pomysły, które pojawiają się w związku. Jednocześnie jest w stanie wmówić partnerowi, że to z jego winy nie doszło do realizacji jakichś zamierzeń.

Przemoc emocjonalna to realny problem, gdyż rzadko znika samoistnie. W wielu związkach sytuacje biernie agresywne narastają latami. Często kończy się na spotkaniach z terapeutą. Te, jeśli tylko uda się odkryć przyczyny biernej agresji, są dla związku bardzo pomocne.

Czytaj także: Nie warto powracać pamięcią do swojego byłego partnera. To nie przynosi nic dobrego