Niezależnie czy mamy pod opieką noworodka, czy nieco starszą pociechę, gdy zaczyna płakać, nie wiemy, jak szybko skutecznie je uspokoić. Choć staramy się ze wszystkich sił, by mu pomóc najczęściej wypowiadane w tej sytuacji słowa, czyli „nie płacz” nie tylko nie pomagają, ale i pogarszają i tak trudną dla wszystkich sytuacje. Co zatem należy robić, by maluch przestał płakać?

Natura wyposażyła matki w instynkt, który sprawia, że słysząc płacz dziecka, (niekoniecznie swojego) stają się zwarte i gotowe do natychmiastowego działania. Mimo że są to prawidłowe odruchy pomagające nam przetrwać jako gatunkowi, nie zawsze należy się nimi kierować, gdyż według badań prowadzonych przez psychologów tego typu zachowania mogą nie być dobre dla dzieci.

Nie można odwracać uwagi dziecka od przyczyny płaczu

Często rodzice uważają, że najlepszym sposobem na uspokojenie dziecka jest odwrócenie uwagi od problemu i zaczynają machać mu przed oczami zabawką lub śpiewać piosenkę. Taki sposób może w niektórych przypadkach pomóc, jednak jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Nie sprawi bowiem, że maluch nauczy się, jak powinien radzić sobie z wybuchami negatywnych emocji spowodowanymi np. kłótnią z kolegą czy rozbitym kolanem.

Nie mów „nie płacz!”

Powiedziane do płaczącego dziecka słowa „nie płacz” nie pomogą go uspokoić, a tylko spowodują, że zacznie rozpaczać jeszcze głośniej. Maluch po ich usłyszeniu zda sobie sprawę, że jego emocje nic nie znaczą dla rodzica i nie może liczyć na żadne wsparcie. Choć z perspektywy dorosłego zepsuta zabawka to nic takiego, dla malucha jest ogromnym problemem, z którym jeszcze nie umie sobie poradzić. Dodatkowo warto wiedzieć, że ludzki mózg nie koduje słowa „nie”, więc to hasło będzie zachętą do rozpaczy.

8 zdań, które warto wypowiedzieć, gdy maluch zacznie płakać

Jeśli twoje dziecko zacznie płakać, spróbuj uspokoić go za pomocą poniższych zdań:

  1. „Nie bój się, kocham Cię” – powiedz to, a następnie przytul malca, by dać mu poczucie bezpieczeństwa.
  2. Wiem, dlaczego płaczesz” – w ten sposób okażesz mu zrozumienie.
  3. „Przypomnij sobie, kiedy…” – wspomnij o sukcesie, który udało mu się odnieść. Może nosi to cechy odwracania uwagi od sprawy, ale pomaga dziecku zacząć znowu myśleć racjonalnie.
  4. „Wiem, że to dla Ciebie ciężkie” – pokażesz mu, że rozumiesz, z czym się mierzy.
  5. „Może w czymś Ci pomóc?” – maluch niemogący poradzić sobie z jakimś zadaniem nie chce, by rodzic go w nim wyręczył, ale dał wskazówki pomagające w jego zakończeniu.
  6. „Odpocznij chwilę” – pokaż dziecku, że czasem, aby rozwiązać problem, należy spojrzeć na niego z dystansem, by lepiej zrozumieć jego istotę.
  7. „Wymyślimy coś razem” – w ten sposób nauczysz malucha, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście przy odrobinie chęci i współpracy z drugą osobą.
  8. „Jestem z Tobą” – dasz mu do zrozumienia, że nawet jeśli w danej chwili nie prosi o wsparcie, zawsze może na tobie polegać.

Możesz także nic nie mówić, a po prostu być z dzieckiem i okazywać mu empatię, której tak bardzo potrzebuje w tak trudnym dla siebie momencie.