Zespół lęku społecznego uchodzi za powszechny rodzaj zaburzeń lękowych. Osoba, która boryka się z fobią społeczną odczuwa przede wszystkim objawy lęku, bądź też strachu w sytuacjach, w których może być oceniana oraz osądzana przez inne osoby, chodzi tutaj w szczególności o takie sytuacje jak: publiczne przemawianie, poznawanie nowych ludzi, ale też uczęszczanie na randki, bądź odbywanie rozmów kwalifikacyjnych. 

 Czuję strach przed ludźmi, jakbym należał do innego gatunku.

Strach, jaki osoby z zaburzeniami lękowymi wykazują w sytuacjach społecznych, jest do tego stopnia intensywny, że ludzi tacy odczuwają, że jest to poza ich całkowitą kontrolą. Dla niektórych osób takie odczuwanie strachu może przeszkadzać między innymi w chodzeniu do pracy, ale również uczęszczaniu do szkoły, bądź też robieniu innych codziennych rzeczy. Inne osoby mogą być w stanie wykonać takie czynności, aczkolwiek doświadczają stosunkowo dużego strachu, ale również niepokoju, kiedy właśnie to robią.

Ważną informacją jest również to, że niektórzy ludzie z takimi zaburzeniami nie wykazują lęku związanego z interakcjami społecznymi, natomiast zamiast tego posiadają takie odczucie podczas indywidualnych występów. Osoby takie odczuwają duże objawy lęku na przykład w sytuacjach takich jak: wygłaszanie przemówień, ale również podczas rywalizacji w grze sportowej, bądź też podczas gry na instrumencie muzycznym na scenie.

Zespół takiego lęku społecznego zazwyczaj rozpoczyna się w stosunkowo późnym dzieciństwie, a dodatkowo może przypominać na przykład skrajną nieśmiałość, a także częste unikanie sytuacji, bądź interakcji społecznych. Interesujące jest także to, że takie schorzenie występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a taka różnica płci jest o wiele bardziej wyraźna u nastolatków. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia lęk społeczny może trwać nawet przez wiele lat, ale nie jest wykluczone, że lęk taki będzie trwał przez całe życie. 

W jaki sposób leczy się fobię społeczną?

Jeśli obawiasz się, że być może posiadasz objawy fobii społecznej, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Po omówieniu całej historii taki specjalista będzie w stanie przeprowadzić badanie fizykalne, a wszystko dlatego, by móc upewnić się, że niepowiązany problem fizyczny nie wywołuje objawów. Pracownik służby zdrowia ma możliwość skierowania nas do specjalisty zdrowia psychicznego, do którego zaliczyć można: psychiatrę, psychologa, bądź też klinicznego pracownika socjalnego. Należy też zaznaczyć, że pierwszym krokiem do skutecznego leczenia będzie przede wszystkim uzyskanie prawidłowej diagnozy, zwykle pozyskuje się ją od specjalisty zdrowia psychicznego.

Grupy wsparcia

Duże grono osób, które boryka się z lękiem społecznym uważa, że grupy wsparcia są niezwykle pomocne. W grupie osób, które posiadają lęk społeczny, mamy możliwość otrzymania bezstronnej, ale również niezwykle szczerej informacji zwrotnej o tym, jak postrzegają Cię inni w grupie. W taki właśnie sposób mamy sposobność dowiedzieć się, że nasze osobiste myśli o osądzaniu, czy też o odrzuceniu nie muszą być wcale prawdziwe, bądź są po prostu zniekształcone. Mamy możliwość również dowiedzieć się tego, jak inni z tych schorzeniem podchodzą oraz przezwyciężają strach przed wieloma sytuacjami społecznymi, które są dla nich niekomfortowe. 

W grupach wsparcia można uczestniczyć nie tylko osobiście, ale również online. Jednakże wszystkie porady otrzymane od członka grupy wsparcia muszą zostać stosowane w sposób ostrożny, a dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że nie zastępują one jakichkolwiek zaleceń, które odnoszą się do podjęcia leczenia od pracownika służby zdrowia.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że zarówno psychoterapia, jak i różnorodne leki mogą zająć trochę czasu zanim zaczną w odpowiedni sposób na nas działać. Dlatego też warto dodatkowo pomyśleć o zdrowym stylu życia, który pomaga w zwalczaniu lęku. Trzeba się też upewnić, że posiadamy wystarczająco dużo snu oraz ćwiczeń, ponieważ wszystko to razem wzięte jest kluczem do sukcesu.