Masz trudności we wstawaniu a w ciągu dnia jesteś zmęczony i rozdrażniony? To może być znak, że potrzebujesz zadbać o higienę swojego snu. Każdy wie, że sen, to odpoczynek i czas na regenerację. Ale czy wiesz, jak o niego zadbać?

Negatywny wpływ braku snu, to m.in. gorsza wydajność pracy mózgu, depresja i wahania nastroju, otyłość i nadwaga, wysokie ciśnienie…

Oto 10 sprawdzonych sposobów jak dobrze spać.  

1. Wieczorna rutyna 

Rytuały pomagają się odprężyć i ułatwiają zasypianie. Może to być kąpiel, prysznic czy medytacja przy świecach. Zadbaj o spokojne, powtarzalne czynności przed snem.

2. Dostosuj sypialnię

Sypialnia nie powinna być pomalowane na krzykliwe kolory. Odpowiednie zaciemnienie okien, dopasowany materac i poduszka, to kluczowe elementy dobrego snu.

3. Budź się prawidłowo

Odpuść przestawianie budzika. Wstań od razu i delikatnie rozciągnij mięśnie. Wystaw się na światło dzienne, dając sobie czas na powrót do rzeczywistości.

4. Jedz rozsądnie

Zjedz lekką kolację, minimum 2 godziny przed snem. Zrezygnuj ze słodyczy!

5. Zmęcz się

Wysiłek jest niezwykle pomocny w walce o dobry sen. Nie tylko podnosi poziom endorfin, a więc pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu, ale jednocześnie dotlenia organizm. Ważne, żeby większe treningi odbywały się rano lub popołudniu, najpóźniej 3 godziny przed zaśnięciem.

6. Unikaj drzemek

Spanie w ciągu dnia jest niezwykle kuszące. To jednak prosty sposób na rozregulowanie zegara biologicznego! Unikaj drzemek dłuższych niż 15 min.  a jeszcze lepiej udaj się na spacer lub zrób kilka przysiadów, żeby się rozbudzić.

7. Bądź systematyczny

Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. To trudne, ale bez tego nie poprawisz swojego snu. Zadbaj o to, by spać przynajmniej 7 godzin i nie ulegaj pokusie leniwych weekendów. Wstawanie o tej samej porze nawet w ciągu wolnego dnia, to gwarancja utrzymania odpowiedniego rytmu dobowego. 

8. Uwolnij łóżko

Oglądanie TV, czytanie książek czy jedzenie w łóżku zmienia jego rolę w naszym mózgu. Trudniej będzie się zrelaksować w miejscu, które służy do wszystkiego. Zarezerwuj łóżko tylko na sen! 

9. Zrezygnuj z używek

Kawa, nikotyna, czarna herbata i alkohol to używki, które mogą szkodliwe wpływać na jakość snu i powodować poranne zmęczenie. Unikaj ich, zwłaszcza wieczorem. 

10. Zmień klimat

Każdy z nas wie, jak uciążliwe jest przegrzane pomieszczenie! Wietrz sypialnię, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest bardzo suche. Stopniowo zmniejszaj natężenie światła przed snem i zadbaj o to, żeby dokładnie zasłonić okna. 

Sen to podstawa funkcjonowania. Wpływa na naszą produktywność, samopoczucie i zdrowie, dlatego warto o niego zadbać. Wypróbuj przedstawione wyżej sposoby i śpij dobrze!