Wielu ludzi uważa, że życie to nieustanne cykle otwierających się i zamykających rozdziałów. To samo tyczy się przejścia z jednej relacji do drugiej. Choć pokusa nawiązania nowego związku od razu może być silna, takie działanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Warto w tym kontekście zastanowić się nad wcześniejszymi związkami, błędami popełnionymi w przeszłości oraz nad sobą samym, co może przyczynić się do uniknięcia powtórzenia tych samych błędów. Oto 4 powody, dla których zbyt szybkie przystąpienie do nowego związku może nie być korzystne.

1. Niepewny czas

Faza po rozstaniu jest zazwyczaj pełna trudnych emocji, zwłaszcza jeśli związane było z nią długotrwałe partnerstwo. Rozpoczynając nowy związek po takim rozstaniu, trudno będzie nam doświadczyć pełni radości i spełnienia. Skupiamy się na obronie naszych uczuć i emocji, co może prowadzić do niezdolności do otwarcia się na nowe osoby.

Nawet jeśli ktoś inny zakocha się w nas, może się okazać, że my nie reagujemy w ten sam sposób, ze względu na niechęć do ryzyka powiązanego z wcześniejszym związkiem. Dlatego ważne jest, by pozwolić sobie na proces żałoby i przetworzenia emocji związanych z poprzednim partnerstwem. To z kolei pozwoli nam lepiej otworzyć się na nowe relacje w przyszłości.

2. Porównania do przeszłości

Kiedy zamykamy rozdział z długotrwałym partnerem, wiąże się to z końcem okresu, w którym stworzyliśmy wspólne zwyczaje, gusty i preferencje. Rozpoczynając związek z nową osobą, zderzamy się z zupełnie innymi upodobaniami i przyzwyczajeniami. Przychodzą nam do głowy porównania do naszego byłego partnera, co może wywołać frustrację u nowego partnera.

Ważne jest, aby dać sobie czas na przystosowanie się do nowej dynamiki i nauczenie się akceptować różnice, zamiast nieustannie dokonywać porównań.

3. Wyzwanie seksualne

Wiele osób doświadcza trudności podczas zbliżeń intymnych po rozstaniu, często myśląc o swoim byłym partnerze i mając trudności z osiągnięciem satysfakcji. Nieodpowiednie współżycie może prowadzić do obniżonego nastroju, a nawet do poczucia winy.

Jeśli nowy związek jest postrzegany jako sposób na zemstę lub na ukazanie, że jesteśmy w stanie przetrwać bez poprzedniego partnera, może to tylko nas zranić. Pamiętajmy, że nasza wartość nie zależy od udowadniania czegokolwiek innym.

4. Proces przepracowania emocji

Po bolesnym rozstaniu istotne jest, aby dać sobie czas na emocjonalne zagojenie. Przejście od razu do nowego związku może jedynie odwrócić uwagę od bólu, prowadząc do relacji opartej na niepewności i braku zaufania. W przypadku kolejnych niepowodzeń w związku, poczujemy się winni i przekonamy, że to my jesteśmy problemem. Seksualne eksperymenty z innymi osobami czy szybkie nawiązanie nowej relacji zazwyczaj nie pomagają, a wręcz opóźniają proces gojenia i akceptacji.