Wbrew pozorom te relacje najbardziej szkodliwe bardzo trudno jest ostatecznie zakończyć. Warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje i  zrozumieć, że toksyczny związek nie powinien być dalej kontynuowany.

Powody relacji z toksycznymi partnerami

W relację z toksycznymi partnerami najczęściej wchodzą osoby, które nie przepracowały swoich problemów – traumy z dzieciństwa, niska samoocena, niezakończone relacje. Są to miejsca, które partner może wykorzystać, aby odkryć słabość drugiej osoby. Te wybory są czasem nieświadome , a nieraz w pełni przemyślane – chcąc się spełnić jako opiekun.

Toksyczny partner może przytrafić się każdej osobie. Pięknej, mądrej, zaradnej, zdolnej, bogatej. Zazwyczaj jest to osoba, która jest manipulantem i aktorem, a my nie spodziewamy się takiego zachowania po tym człowieku. Ślepe zaufanie sprawia, że ma możliwość realizowania swojego planu.

Toksyczny związek: czym charakteryzuje się toksyczny partner?

Jest to osoba destrukcyjna, która tworzy związek pełen przemocy i wyniszczający. Nierzadkie są kłamstwa, oszustwa, manipulacje, presje i manipulowanie.

Toksyczny partner/partnerka:

  • Pobudza negatywne emocje,
  • Nie szanuje partnerki,
  • Obniża samoocenę i zaburza poczucie własnej wartości.

W toksycznej relacji obce jest zapewnienie bezpieczeństwa i rozumienie potrzeb partnera. Człowiek zaczyna tracić świadomość tego, co jest szkodliwe a co dobre. W rezultacie nie dostrzegalne są dla niego jakiekolwiek znaki ostrzegawcze. Taki partner może być zazdrośnikiem, socjopatą, narcyzem.

Dlaczego ciężko ostatecznie zakończyć związek z toksykiem?

Mężczyźni po rozstaniu wcielają się w rolę ofiary, aby zaskarbić sobie litość. Karmi się zmęczeniem i celowo udaje utratę zainteresowanie swoją partnerką. Daje czas, żeby zatęsknić. Mózg kobiety jest skonstruowany w sposób, że szybko zaczyna wybierać złe wspomnienia. Ponadto kobiety lubią słyszeć, że partner zrozumiał swój błąd i się zmienił. Podczas powrotu karmi swoją partnerkę niezwykle miłymi frazesami. Jego zaufanie jest porównywalne do eksperymentu opierającego się na gotowaniu żaby i stopniowym podnoszeniu temperatury.

Jak zapomnieć o byłym partnerze?

Po pierwsze, kobieta nie może się obwiniać i wyciągnąć obiektywne wnioski z tej relacji. Nikt nie spodziewał się, że sytuacja potoczy sie w taki sposób. Najlepiej wypisać wszystkie przykre i zle sytuację z naciskiem na ówczesne emocje. W rezultacie kobieta powinna ustalić jednoznacznie granicę, które nie mogą być przekraczalne przez jakiegokolwiek mezczyzne. Po rozstaniu należy się pozbyć wszystkich prezentów.

Zobacz także: 8 oznak tego, że nadszedł czas, aby pozbyć się toksycznych osób ze swojego życia. Zadbaj o własny spokój