Wbrew pozorom te relacje najbardziej szkodliwe bardzo trudno jest ostatecznie zakończyć. Warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje i  zrozumieć, że toksyczny związek nie powinien być dalej kontynuowany.


Powody relacji z toksycznymi partnerami

W relację z toksycznymi partnerami najczęściej wchodzą osoby, które nieprzepracowaly swoich problemów – traumy z dzieciństwa, niska samoocena, niezakończone relacje. Są to miejsce, które partner może wykorzystać, aby odkryć słabość drugiej osoby. Te wybory są czasem nieświadome , a nieraz w pełni przemyślane chcąc sie spełnić jako opiekunka.

Toksyczny partner może przytrafić się każdej kobiecie. Pięknej, mądrej, zaradnej, zdolnej, bogatej. Zazwyczaj jest to osoba, która jest manipulantem i aktorem, a my nie spodziewamy się takiego zachowania po tym człowieku. Ślepe zaufanie sprawia, że ma możliwość realizowania swojego planu.

Czym charakteryzuje się toksyczny partner?

Jest to osoba destrukcyjna, która tworzy związek pełen przemocy i wyniszczający. Nierzadkie są kłamstwa, oszustwa, manipulacje, presje i manipulowanie.

Toksyczny mężczyzna:

  • Pobudza negatywne emocje,
  • Nie szanuje partnerki,
  • Obniża samoocenę i zaburza poczucie własnej wartości.

W toksycznej relacji obce jest zapewnienie bezpieczeństwa i rozumienie potrzeb partnera. Człowiek zaczyna tracić świadomość tego, co jest szkodliwe a co dobre. W rezultacie nie dostrzegalne są dla niego jakiekolwiek znaki ostrzegawcze. Taki partner może być zazdrośnikiem, socjopatą, narcyzem.

Dlaczego ciężko ostatecznie zakończyć związek z toksykiem?

Mężczyźni po rozstaniu wcielają się w rolę ofiary, aby zaskarbić sobie litość. Karmi się zmęczeniem i celowo udaje utratę zainteresowanie swoją partnerką. Daje czas, żeby zatęsknić. Mózg kobiety jest skonstruowany w sposób, że szybko zaczyna wybierać złe wspomnienia. Ponadto kobiety lubią słyszeć, że partner zrozumiał swój błąd i się zmienił. Podczas powrotu karmi swoją partnerkę niezwykle miłymi frazesami. Jego zaufanie jest porównywalne do eksperymentu opierającego się na gotowaniu żaby i stopniowym podnoszeniu temperatury.

Jak zapomnieć o byłym partnerze?

Po pierwsze, kobieta nie może się obwiniać i wyciągnąć obiektywne wnioski z tej relacji. Nikt nie spodziewał się, że sytuacja potoczy sie w taki sposób. Najlepiej wypisać wszystkie przykre i zle sytuację z naciskiem na ówczesne emocje. W rezultacie kobieta powinna ustalić jednoznacznie granicę, które nie mogą być przekraczalne przez jakiegokolwiek mezczyzne. Po rozstaniu należy się pozbyć wszystkich prezentów.