Nie ulega wątpliwości, że wiele osób tkwi w nieszczęśliwym związku i niewielu wie, jak odzyskać spokój i równowagę. Z pewnością nie należy pozostawać na siłę w takiej relacji, ponieważ może to się poważnie odbić na zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. W tym artykule przedstawimy 8 oznak nieszczęśliwego związku i wskażemy, co możesz zmienić, żeby znowu poczuć prawdziwe szczęście.

Na początku warto się zastanowić, czym tak naprawdę jest nieszczęśliwy związek. Można przypuszczać, że jest to relacja pełna napięć i niezadowolenia, w której brakuje zaufania i wzajemnego wsparcia. Nie występuje też normalna komunikacja, a rozmowa jest zastępowana kłótnią. Partnerzy nie zaspokajają swoich potrzeb fizycznych i emocjonalnych, a do tego pojawia się poczucie izolacji. W takim związku dominuje oczywiście przemoc fizyczna lub emocjonalna, a także pełna kontrola. Pozostawanie w takiej relacji ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego trzeba spróbować podjąć odpowiednie kroki.

1. Regularne kłótnie

Codzienne kłótnie i wyciąganie brudów to najprostsza droga do zakończenia relacji. Warto się w takiej sytuacji zastanowić, czy związek przynosi w ogóle spełnienie i satysfakcję, bo częste konflikty mogą wskazywać na to, że partnerzy nie mają do siebie szacunku

2. Słaba komunikacja między partnerami

Podstawową oznaką nieszczęśliwego związku jest brak możliwości swobodnego porozmawiania ze swoją drugą połówką o problemach, obawach oraz potrzebach. Jeśli nie ma komunikacji to gromadzą się negatywne emocje i frustracja, a po pewnym czasie jest to nie do wytrzymania..

3. Partnerzy nie okazują sobie emocjonalnego wsparcia

Nieszczęśliwa relacja to taka, gdzie partner nie oferuje ci wsparcia, a w trudnych chwilach nie jest dostępny. Każdy chce mieć obok siebie kogoś, na kim może w stu procentach polegać, dlatego wsparcie w ciężkich momentach jest niezwykle ważne.

4. Brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi

Na samopoczucie i szczęście może negatywnie wpłynąć izolacja od przyjaciół i rodziny. Dzieje się tak najczęściej, gdy twój partner nie akceptuje twoich przyjaciół lub rodziców.

5. Nieufność

Nie jest tajemnicą, że brak zaufania może być źródłem ogromnego stresu emocjonalnego. Można śmiało powiedzieć, że nie da się zbudować zdrowej i silnej relacji bez zaufania. Właśnie dlatego warto się zastanowić nad przyszłością związku, jeśli nie ufasz swojemu partnerowi.

6. Brak bliskości fizycznej i emocjonalnej

Niezaspokojone potrzeby fizyczne i emocjonalne są często oznaką nieszczęśliwego związku. Możesz czuć frustrację, jeśli nie odczuwasz bliskości fizycznej i emocjonalnej w swojej relacji.

7. Przemoc fizyczna i emocjonalna

Od razu, gdy partner podniesie na ciebie rękę lub będzie starał się wyżywać psychicznie musisz coś zrobić. Nie można tkwić w takiej relacji, bo z upływem czasu będzie tylko gorzej. Trzeba jasno podkreślić, że niedopuszczalna jest przemoc w związku i nie można się na nią godzić i liczyć, że partner się zmieni.

8. Brak chęci na zmianę

Jeśli widzisz, że twój partner nie chce się zmienić i nie ma żadnych perspektyw na poprawę sytuacji to może warto podjąć decyzję o rozstaniu. W życiu chodzi o to, żeby słuchać głosu swojego serca i czuć się szczęśliwym.