Manipulacja niestety, jest często obecna w naszym życiu, niezależnie od tego, czy to w relacjach rodzinnych, przyjacielskich czy zawodowych. Manipulatorzy często dążą do uzyskania od nas tego, czego chcą, nawet kosztem naszych własnych potrzeb i pragnień. Psycholog dr Diane Dreher identyfikuje trzy powszechne pułapki, które manipulatorzy wykorzystują, aby zdobyć kontrolę nad innymi, oraz proponuje trzy kluczowe pytania, które pomogą uniknąć tych sideł.

Jak nie dać się manipulować? 3 typowe pułapki stosowane przez ludzi.

Pułapka 1: Albo, albo

Często sprowadzamy sytuacje do dwóch skrajnych opcji, takich jak „wszystko albo nic” lub „dobrze albo źle”. Manipulatorzy wykorzystują to, sugerując nam, że musimy wybrać jedną z tych dwóch skrajności. To ogranicza naszą swobodę wyboru

Pułapka 2: Wina i wstyd

Manipulatorzy mogą próbować kontrolować nas, wywołując w nas uczucia winy lub wstydu. Często jest to skuteczna strategia, ponieważ chcemy uniknąć negatywnych etykietek, takich jak „samolub” czy „nieodpowiedzialny”. W rezultacie możemy zgodzić się na to, czego od nas oczekują, choć jest to sprzeczne z naszymi własnymi potrzebami.

Pułapka 3: Mój cel jest Twoim celem

Manipulatorzy często narzucają nam swoje cele i oczekiwania. Próbują przekonać nas, że powinniśmy dążyć do tych samych rzeczy, co oni, nawet jeśli nie odpowiadają nam. To może prowadzić do utraty własnej tożsamości i spełniania cudzych oczekiwań.

Jak nie dać się manipulować? 3 kluczowe pytania, które pomagają uniknąć manipulacji

Manipulatorzy często narzucają nam swoje cele i oczekiwania. Próbują przekonać nas, że powinniśmy dążyć do tych samych rzeczy, co oni, nawet jeśli nie odpowiadają nam. To może prowadzić do utraty własnej tożsamości i spełniania cudzych oczekiwań.

  1. Jak się czuję? – zastanów się nad swoimi emocjami. Czy to, co się dzieje, wywołuje w tobie dyskomfort, złość, czy może poczucie winy? Świadomość swoich emocji jest pierwszym krokiem do zrozumienia, że jesteś narażony na manipulację.
  2. Czego tak naprawdę potrzebuję? – zidentyfikowanie własnych potrzeb i pragnień jest kluczowe. Jeśli wiesz, czego naprawdę potrzebujesz, będziesz mniej podatny na działania manipulatorów, którzy starają się cię kontrolować.
  3. Jakie mam opcje wyboru? – zastanów się nad różnymi możliwościami i opcjami, jakie masz do wyboru. Manipulatorzy często ograniczają nasze pole działania, ale rozważenie alternatyw może pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla siebie.

Zobacz także: Jak rozpoznać złego człowieka? 4 sygnały, które należy wziąć pod lupę