Przyczyny rozpadu związku mogą być różne, ale najczęściej wymienia się zdradę i kłamstwa. Oczywiście jest to prawda, ale nie można zapominać o tzw. cichych zabójcach, czyli rzeczach, które się przeważnie pomija oraz ignoruje.

1. Spędzanie czasu razem

Większość osób uważa, że trzeba spędzać ze sobą jak najwięcej czasu i wtedy związek ma szansę przetrwać. Bez wątpienia prawdą jest, że wtedy można realizować wspólne plany, rozmawiać i budować ważne momenty. Niestety trzeba pamiętać, że ludzie czują się szczęśliwsi w związkach, w których mogą stworzyć przestrzeń tylko dla swojej osoby.

Jest to znacznie lepsze niż nieustanne spędzanie czasu ze sobą, bo towarzystwem drugiej osoby można się w końcu znudzić. Dlatego warto porozmawiać ze swoim partnerem o zaletach czasu spędzanego osobno.

2. Pewność, że się dobrze znacie

Osoby, które są ze sobą bardzo długo są często przekonane, że  wiedzą o sobie absolutnie wszystko. Są przekonani, że niczego nowego już się nie dowiedzą, więc przestają zadawać sobie pytania i rezygnują z dowiadywania się nowych informacji. Problemem jest również to, że wiele par siada razem do stołu, ale potem ze sobą już w ogóle nie rozmawia.

Eksperci wskazują, że trzeba rozmawiać ze sobą minimum 10 minut dziennie o rzeczach innych niż praca, dzieci i dom, a wtedy związek ma szansę pozostać trwałym. Warto też sobie zadawać pytania, dokładnie tak jak przy swoich pierwszych randkach. Początkowo może to się wydawać sztuczne, ale powinno szybko przypaść wam do gustu.

3. Brak rozmowy o niedogodnościach

Najczęściej pary, które są w długoletnim związku zamiatają pod dywan drobnych rzeczy, które są irytujące. Byłoby to w porządku, jeśli faktycznie ludzie umieliby się od tego odseparować i żyć dalej. Niestety drobne rzeczy się kumulują i są przyczyną coraz to większej frustracji.

Właśnie dlatego nie powinno się w sobie tłumić negatywnych emocji, tylko szczerze rozmawiać o wszystkim, co nam się nie podoba.

4. Czekanie na specjalne okazje i święta

Nie jest tajemnicą, że przy specjalnych okazjach okazujemy swoją miłość i wdzięczność. Trzeba jednak każdego dnia pokazywać, że kocha się drugą osobę, a nie tylko w urodziny, rocznice i święta.

Najlepiej po prostu codziennie doceniać się nawzajem, czasami wystarczy nawet buziak lub zwykły komplement.