Odejście od narcystycznej osoby nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza jeśli jest ona Twoim szefem bądź członkiem Twojej rodziny. Dlatego też, dobrze byłoby dowiedzieć się, jak można postawić granice narcyzowi, aby osiągnąć pożądany skutek. Przydatna będzie także wiedza na temat jego najbardziej prawdopodobnych reakcji. 

Unikanie to nie zawsze dobry sposób

Wiele osób twierdzi, że od narcyza trzeba bezwzględnie odejść, bo w przeciwnym razie niemożliwe będzie odzyskanie upragnionego spokoju i równowagi psychicznej. Jak się jednak okazuje, odejście nie zawsze będzie możliwe. Unikanie z kolei nie stanowi najlepszej opcji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jego skutkiem może być tłumienie w sobie negatywnych emocji. 

Sztuka wyznaczania granic

Bardzo ważne jest to, aby w relacji z narcyzem opanować sztukę wyznaczania granic do przysłowiowej perfekcji. Narcystyczna osoba musi nauczyć się tego, że powinna szanować Twoje potrzeby. Licz się z tym, że narcyz będzie za wszelką cenę próbować przesunąć granice, ale nie pozwalaj mu na to. Jeśli raz do tego dopuścisz, później będzie już tylko gorzej. 

„Nie” znaczy „nie”

Jeżeli komunikujesz coś narcyzowi, zawsze rób to w sposób stanowczy i niecierpiący zwłoki. Narcystyczna osoba musi wiedzieć, że „nie” zawsze oznacza „nie”. Jeśli nie zrozumie tego za pierwszym, trzecim czy piątym razem, próbuj dalej. Być może dotrze to do niej za dziesiątym. 

Każdy może odmówić

Narcyz będzie w wielu sytuacjach komunikował Ci, że nie masz mu prawa odmawiać. Nie daj się jednak złapać w tę pułapkę. Pamiętaj o tym, że masz prawo do swojego zdania oraz do komunikowania swoich aktualnych potrzeb. Jeśli musisz odmówić, zrób to i nie miej pretensji do siebie!

Nie daj wciągnąć się narcyzowi w spór

Jeżeli narcyz podczas rozmowy będzie próbował wciągnąć Cię w jakiś spór, nie daj się. W kłótni do głosu dochodzą bowiem silne emocje i niełatwo wówczas o przekroczenie jakichś granic. Zanim zatem wrócisz do rozmowy, uspokój się. Weź kilka głębszych oddechów i nie pozwól sobie na utratę zdrowego rozsądku. 

Czy narcyz fałszuje Twoją rzeczywistość?

Rzeczywistość, którą będzie przestawiał Ci narcyz może nie mieć zbyt wiele wspólnego z tym, jak jest naprawdę i koniecznie musisz zdawać sobie z tego sprawę. Zakłamana rzeczywistość narcyza nie jest tą, w której chcesz funkcjonować. Nie pozwól mu zatem na to, by kolorował Twój świat swoją paletą barw.

Wciąganie osób postronnych do kłótni

Narcyz nie znosi odmowy, dlatego w razie kłótni być może będzie próbował znaleźć sojuszników. Spodziewaj się zatem tego, że zechce wciągnąć w spór osoby trzecie. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem może także próbować postawić Twoją osobę w złym świetle. 

Uwodzenie przez narcyza

Kiedy narcyz usłyszy „nie” z dużym prawdopodobieństwem doświadczysz z jego strony szeregu różnego rodzaju manipulacji. Musisz liczyć się chociażby z tym, że będzie on próbował Cię uwodzić i flirtować z Tobą. Będzie próbował na wiele sposobów udowodnić jak bardzo jest czarujący. Najważniejsze jest to, by nie dać się zwieść.