W życiu osobistym i zawodowym często stawiamy czoła obowiązkom, problemom, konfliktom i uczuciom, których nie potrafimy wyrazić. Problem pojawia się, gdy przez długi czas odczuwamy związany z nim stres – efektem może być wyczerpanie emocjonalne. Nasze ciało i umysł włączają wtedy czerwone światło, którego nie możemy zignorować – wyczerpanie psychiczne może prowadzić do stanów lękowych lub depresji.

Myślisz, że sobie z tym poradzisz, ale to może cię zniszczyć. 6 oznak, które wskazują na emocjonalne wyczerpanie

1. Nie radzisz sobie ze swoimi emocjami

Czujesz wiele emocji, często skrajnych. Kontrolują Cię – łatwo się denerwujesz i eksplodujesz jak bomba zegarowa, nagle zaczynasz płakać bez powodu lub śmiejesz się z byle powodu. Nawet najbardziej banalna sytuacja wywołuje w Tobie silną reakcję emocjonalną. To znak, że rozpaczliwie potrzebujesz odpoczynku dla swojej głowy.

2. Masz problemy ze snem

Mimo że jesteś często zmęczony i możesz spać cały czas, masz problemy z zasypianiem. Nie możesz się uspokoić przed pójściem spać: myślisz o swoich problemach i jesteś zestresowany.

3. Bóle głowy, brzucha i mięśni

Czujesz, że Twoje ciało nie jest Ci posłuszne. Często odczuwasz bóle głowy, nudności i bóle brzucha, mimo że nic nie jadłeś. Twoje mięśnie są napięte i obolałe, odczuwasz ból nerwów, a serce nagle zaczyna bić szybciej. Jeśli lekarz nie stwierdzi, że są to objawy innej choroby, a wyniki badań są w normie, może to oznaczać, że jesteś emocjonalnie wyczerpany.

4. Jesteś ciągle zmęczony

Zmęczenie fizyczne jest jednym z głównych objawów wyczerpania psychicznego. Sen wcale nie pomaga – możesz przespać pół dnia i wypić 3 litry kawy, ale cały czas jesteś kompletnie wyczerpany. Często robisz drzemki i ledwo możesz dokończyć pracę. Jesteś totalnie wyczerpany i czujesz, że nawet dłuższy urlop Ci nie pomoże.

5. Jesteś nieobecny w towarzystwie

Wygląda na to, że jesteś w towarzystwie, ale tak nie jest. Nie potrafisz się skoncentrować, nie słuchasz, co mówią inni, nie rozumiesz, co czytasz. Czujesz się oderwany od rzeczywistości.

6. Masz bardzo niską samoocenę

Jesteś przekonany, że nie zasługujesz na szczęście ani sukces i że nic w Twoim życiu się nie uda. Nic nie jest w stanie Cię pocieszyć – po prostu czujesz głęboką beznadziejność.

Jestem wyczerpany psychicznie, gdzie znajdę pomoc?

Jesteś wyczerpany psychicznie, i to jest sytuacja, w której ważne jest szukanie pomocy. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

Porozmawiaj z bliskimi: Zacznij od rozmowy z osobami, które masz w swoim życiu. To mogą być przyjaciele, rodzina lub bliscy współpracownicy. Dzielenie się swoimi uczuciami może być pierwszym krokiem w procesie uzyskiwania wsparcia.

Skonsultuj się z terapeutą lub psychoterapeutą: Wizyta u profesjonalisty może być bardzo pomocna, szczególnie jeśli czujesz się wyczerpany psychicznie. Terapeuci i psychoterapeuci są przeszkoleni w pomaganiu osobom radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi.

Zadzwoń po pomoc: W Polsce dostępne są linie telefoniczne oferujące wsparcie psychologiczne przez telefon. Jeśli czujesz się bardzo źle, nie wahaj się skorzystać z tych usług.

Poszukaj grupy wsparcia: Grupy wsparcia to miejsce, gdzie możesz spotkać innych ludzi borykających się z podobnymi problemami i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Udaj się na oddział ratunkowy: Jeśli czujesz, że jesteś w stanie kryzysu i zagraża to Twojemu życiu lub zdrowiu, niezwłocznie udaj się na oddział ratunkowy lub zadzwoń na numer alarmowy.

Skonsultuj się z lekarzem: Czasem wyczerpanie psychiczne może być związane z problemami zdrowotnymi, takimi jak depresja, lęk, czy inne zaburzenia psychiczne. Lekarz może pomóc w diagnozie i zaplanowaniu leczenia.

Pamiętaj, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości, a raczej odwagą i dbaniem o własne zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, ważne jest, abyś nie zostawał sam ze swoimi trudnościami i szukał wsparcia od profesjonalistów lub bliskich osób.