Zawsze byli zwolennicy odczytywania charakterystycznych cech osobowości z rysów twarzy, dłoni, kształtu oczu czy pisma ręcznego. Naukowcy ze Szkocji postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście kolor oczu wpływa na charakter człowieka. Analizując kolor oczu uczestników badania, ustalili, jakie cechy dominują w danej grupie i jak postrzegają je inni.

Osoby z brązowymi i czarnymi oczami

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, determinowaną przez więcej niż jeden gen. Badanie przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Edynburgu zostało opublikowane w czasopiśmie Current Psychology. Autorzy badania wykazują, że istnieje wyraźny związek pomiędzy kolorem oczu a cechami charakteru. Doktor Anthony Fallone, jeden z głównych autorów pracy, zwraca uwagę, że osoby o określonym kolorze oczu mają pewne dominujące cechy pod względem charakteru i światopoglądu.

Badacze odkryli m.in., że osoby o brązowych i czarnych oczach często wyróżniają się w społeczeństwie, cechują się oni także dużą empatią, są urodzonymi liderami, ale są też bardzo wrażliwi na wpływy i bodźce ze swojego otoczenia.

Oczy określane jako orzechowe lub piwne są znacznie rzadsze i występują jedynie u 5-8% całej populacji. Oczy piwne są najbardziej nieprzewidywalne. Doktor Fallone sugeruje, że doskonale potrafią poruszać się pomiędzy poczuciem obowiązku i niezależności, a łatwością życia i oderwaniem od rzeczywistości. To ludzie, którzy bardzo optymistycznie patrzą na życie i nie boją się odważnych decyzji.

Osoby z niebieskimi i zielonymi oczami

Osoby o niebieskich oczach określane są jako zimni realiści, którzy w większości kierują się własnymi interesami i mniej myślą o innych. Badania pokazują również, że niebieskookim osobom trudniej jest nawiązywać przyjaźnie, często zachowują bezpieczny dystans i mają skłonność do rywalizacji. Psychologowie podkreślają, że niebieskie oczy niekoniecznie oznaczają, że ich właściciele tacy są, ale tak są najczęściej postrzegani przez inne osoby.

Osoby o zielonych oczach są cenione za kreatywność, skłonność do zazdrości i psotną naturę. Psychologowie sugerują, że jest to myślenie stereotypowe, którym spora część osób może się kierować. Osoby o zielonych oczach mają najspokojniejszą osobowość spośród wszystkich kolorów oczu.